Kozłek lekarski to roślina, która znalazła zastosowanie szczególnie w leczeniu zaburzeń snu. Ponadto kozłek lekarski stosowany jest przy bolesnych miesiączkach oraz dolegliwościach trawiennych, ponieważ wykazuje działanie rozkurczowe.
Kozłek lekarski jest gatunkiem zbiorowym, który może obejmować nawet do kilkunastu gatunków, które mają podobne działanie. Roślinę tę, można znaleźć na terenie prawie całej Europy oraz Azji, z wyłączeniem stref pustynnych oraz arktycznych. Kozłek lekarski w Polsce jest zwyczajnie pospolity.
Kozłek lekarski czyli Valeriana
Kozłek lekarski powszechnie znany jako waleriana, jest zielem, które od lat wykorzystywane jest w medycynie ludowej oraz konwencjonalnej. Wszystko za sprawą ogromnych pokładów związków czynnych, które przyczyniają się do szerokiego zastosowania tej rośliny. Najczęściej stosowany jest na dobry sen i uspokojenie. Doskonale odpręża ciało oraz zmysły. Jest idealnym środkiem wyciszającym organizm, ponieważ redukuje napięcia nerwowe.
Kozłek lekarski - właściwości i zastosowanie
Kozłek lekarski, którego kłącze oraz korzeń, zwany korzeniem waleriany, wykorzystywany jest do tworzenia wielu preparatów. Roślina wykazuje działanie uspokajające oraz wyciszające. Należy jednak pamietać, że preparaty, które w składzie posiadają ziele kozłka lekarskiego mają różną wartość zdrowotną. Wszystko zależy od tego czy są to wyciągi alkoholowe czy może wodne.
Kozłek lekarski to ziele, które powszechnie stosowane jest na dobry sen oraz uspokojenie, ponieważ redukuje stany lękowe czy nerwowe. Kłącze kozłka lekarskiego posiada zdolność obniżania aktywności ośrodkowego układu nerwowego, który wywołuje napięcie oraz uczucie niepokoju. Wyciąg z ziela odpręża psychicznie i niweluje wszelkie zdenerwowanie. Kozłek pomaga także przy bezsenności, ponieważ ułatwia zasypianie i przejście w stan snu ciężkiego. Poprawia jakość snu oraz zmniejsza częstotliwość wybudzania się w nocy.
Kozłek lekarski - skutki uboczne
Czy ziele o takim działaniu, może wywołać jakiekolwiek skutki uboczne? Owszem, jeżeli jego podawanie nie będzie umiarkowane. Co więcej, waleriany nie wolno łączyć z lekami przeciwhistaminowymi, zwiotczającymi mięśnie, innymi środkami uspokajającymi oraz nasennymi. Podczas stosowania kozłka lekarskiego należy całkowicie odstawić alkohol oraz zażywanie środków odurzających. Z rośliny tej, powinnny tak samo zrezygnować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Długotrwałe stosowanie waleriany lub w nadmiernych ilościach może przyczynić się do bólów głowy, zaburzeń wzroku czy palpitacji serca. Rzadko, lecz zdarzają się uszkodzenia wątroby. Niekiedy pojawiają się także reakcje alergiczne.
Kozłek lekarski - korzeń, nasiona
Różne składniki, które znajdują się w korzeniu kozłka lekarskiego składają się na jego specyficzny zapach oraz silne właściwości, które odpowiadają za zdrowy sen. Nasiona kozłka lekarskiego można nabyć m.in w aptece oraz sklepach zielarskich, w opakowaniach o różnej gramaturze.
0 Komentarze