Trzustka jest arcyważnym narządem w organizmie człowieka, ponieważ odpowiada za niezwykle istotne funkcje, które utrzymują go przy życiu. Leczenie chorób trzustki oraz jej późniejsza regeneracja jest niełatwym procesem, który może stwarzać wiele komplikacji. Kluczowa jest przede wszystkim dieta lekkostrawna, która będzie uboga w tłuszcze. Ściśle dopasowane i określone potrawy są w stanie odciążyć trzustkę i przyczynić się do jej szybszej regeneracji.
Regeneracja trzustki
Trzustka to narząd, który jest nieparzysty, dlatego tak ważne jest jego prawidłowe funkcjonowanie. Odpowiedzialny jest przede wszystkim za wydzielanie enzymów trawiennych oraz hormonów, które regulują stężenie glukozy we krwi. Enzymy te przekazywane są następnie do przewodu pokarmowego, gdzie uczestniczą w trawieniu pokarmu (białek, tłuszczu, węglowodanów).
Chora trzustka stwarza bardzo wyraźne objawy jak: ból brzucha, wzdęcia, wymioty oraz uczucie pełności w nadbrzuszu. Te pierwsze sygnały zauważone wyjątkowo wcześnie są w stanie szybko określić skalę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Regeneracja trzustki jest procesem długotrwałym, który wymaga specjalistycznego leczenia. Wszystko zależy od charakteru choroby oraz stopnia jej nasilenia. Trzustka potrzebuje także szybkiej regeneracji po alkoholu. Aby wspomóc proces odnowy narządu, zaleca się podawanie odpowiednio przygotowanych mieszanek zielnych.
Regeneracja trzustki - zioła
Regenerację trzustki można wspomóc naturalnymi ziołami. Które z nich wybrać?
- Jaskółcze ziele - posiada właściwości rozkurczające, moczopędne, bakteriobójcze oraz żółciopędne.
- Kłącze perzu - posiada właściwości oczyszczające, które wspomagają usuwanie toksycznych związków z organizmu.
- Liść pokrzywy zwyczajnej - wspomaga funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach i przy różnych dolegliwościach. Herbata z pokrzywy wykazuje działanie moczopędne. Co więcej, usprawnia pracę układu trawiennego i poprawia przyswajanie pokarmów.
- Liść borówki czernicy - posiada właściwości przeciwzapalne oraz wspomagające obniżanie poziomu cukru we krwi.
Regeneracja trzustki - dieta
Dieta na regenerację trzustki ma przede wszystkim maksymalnie odciążyć ją od ciężkostrawnych pokarmów, które utrudniają jej pracę. W tym celu zaleca się spożywanie potraw lekkostrawnych, które będą posiadały ograniczoną ilość tłuszczu. Posiłki powinny być niewielkie i spożywane w temperaturze pokojowej. Lepiej jest jeść mniej, lecz częściej. Zaleca się spożywanie od 5 do 7 mniejszych posiłków dziennie. W trakcie regeneracji trzustki należy wyeliminować potrawy pieczone, smażone, zapiekane, odsmażane czy odgrzewane.
Regeneracja trzustki - ile trwa?
Większość chorób, schorzeń trzustki wiąże się z długotrwałym procesem regeneracji narządu. Wszystko jednak zależy od stopnia nasilenia oraz indywidualnego charakteru i przebiegu choroby. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że proces rekonwalescencji może trwa nawet kilkanaście tygodni. Dolegliwości powinny zmniejszać się wraz z postępem regeneracji, jednak jest to możliwe tylko przy zachowaniu zaleceń dietetycznych oraz całkowitym odstawieniu alkoholu.
0 Komentarze