Kozieradka nazywana przez niektórych bożą trawką, jest zielem leczniczym stosowanym na wszelkiego rodzaju dolegliwości zdrowotne. Roślina ta cudownie oddziałuje na włosy, wzmacniając je od środka. Jej cenne właściwości zostały wykorzystane w produkcji szamponów, odżywek, maseczek na włosy i nie tylko. Ogromne zastosowanie w kosmetologii zostało docenione przez rzeszę kobiet na całym świecie.
Roślina ta uprawiana jest w rejonie Morza Śródziemnomorskiego oraz w Ameryce Północnej. Dawniej używana była do leczenia cukrzycy, jako środek zmniejszający poziom cukru we krwi. Obecnie wykorzystywana jest głównie w kosmetologii, gdzie wchodzi w skład naturalnych środków pielęgnacyjnych do włosów oraz całego ciała.
Kozieradka
Kozieradka to roślina lecznicza, która jest nadzwyczaj wapieniolubna. Kwitnie od czerwca do lipca. Posiada przyjemny, aczkolwiek mdły zapach. Surowiec ten działa osłaniająco oraz przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wykorzystywana jest także w chorobie wrzodowej żołądka, tudzież przy innych stanach zapalnych. Nasiona tej rośliny wpływają na poziom złego cholesterolu oraz glukozy we krwi.
Jak wygląda kozieradka?
Naturalnie rosnąca kozieradka pospolita posiada trójlistkowe jajowate liście. Kwiaty występują na bardzo krótkich szypułkach, osadzone są pojedynczo lub podwójnie. Roślina posiada kielich rurkowaty, pięciowrębny, korona zaś jest motylkowata, nieco żółtawa. Owoce tej rośliny przypominają wygięty strąk, który zakończony jest 2-3 cm dzióbkiem o barwie beżowo brunatnej.
Kozieradka - jak stosować?
Kozieradkę można stosować na różne sposoby, zarówno w celach pielęgnacyjnych jak i spożywczych. Może ona występować w formie zmielonej, ziaren czy kiełków. Kozieradka wchodzi także w skład wielu suplementów diety. Mielone ziele można dodawać do wielu potraw. Najczęstsza forma kozieradki czyli tabletki dostępne są w aptece. Zaleca się jednak stosowanie zmielonej postaci. Przygotowanie naparu z kozieradki polega na połączeniu 1-2 łyżeczek mielonych ziaren z gorącą wodą. Należy parzyć przez ok. 20 min.
Kozieradka na powiększenie biustu - jak stosować?
Mało kto wie, że kozieradka pospolita może również przyczynić się do powiększenia biustu. Roślina to bowiem wspomaga pracę układu hormonalnego oraz rozwój gruczołów sutkowych. Zawiera w sobie cenne fitoestrogeny, które podobnie jak hormony żeńskie mają wpływ na wygląd biustu. Stosowanie kozieradki w ciąży nie jest zalecane. Jak stosować? Do miski należy wlać szklankę wody, dodać łyżkę zmielonej kozieradki, łyżkę kminku, łyżkę lukrecji, łyżkę kopru włoskiego. Wymieszać a następnie przelać do garnka. Zagotować, a następnie przecedzić i odstawić do wystudzenia. Taki wywar należy pić dwa razy dziennie. Efekty mogą pojawić się po dłuższym stosowaniu, co jest uwarunkowane indywidualną wrażliwością organizmu.
Kozieradka na włosy - jak stosować?
Kozieradka świetnie sprawdza się na włosy. Wnika w głębokie struktury, odżywiając je i wzmacniając. Wysoka zawartość cennych witamin oraz minerałów np. cynku, potasu oraz witamin z grupy B sprawia, że kosmyki wydają się być dużo zdrowsze. Kozieradka zapobiega wypadaniu włosów oraz stymuluje naturalny ich wzrost. Co więcej, kozieradka wpływa korzystnie na skórę głowy chroniąc ją podrażnienia.
0 Komentarze