Tarczyca to jeden z ważniejszych organów, który odpowiada za gospodarkę hormonalną organizmu. Organ ten ma ogromne znaczenie, ponieważ utrzymuje żywotność organizmu. Choroby wynikające z niedomagania tarczycy są powodem braku jodu czy promieniowania jądrowego. Najpopularniejszą chorobą jest niedoczynność tarczycy, która częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jakie są jej objawy oraz przyczyny?
Tarczyca, organ hormonalny, który wytwarza hormony sterujące przemianą materii w tkankach oraz narządach organizmu. Aby narząd ten funkcjonował prawidłowo konieczna jest odpowiednia ilość jodu. Hormon, który napędza działanie tarczycy to hormon TSH. Wytwarzany jest on w przysadce mózgowej. Kiedy występuje niedoczynność tarczycy? Wtedy, gdy tarczyca produkuje zbyt małą ilość hormonów, które nie są w stanie uzupełnić zapotrzebowania organizmu.
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy jest to niepoprawne działanie organu, który odpowiada za hormonalne zapotrzebowanie organizmu. Niedoczynność tego organu może występować pod dwoma postaciami. Pierwsza forma nazwana jest subkliniczną czyli utajoną oraz druga, która nazwana jest pełnoobjawową czyli kliniczną.
Utajona forma niedoczynności posiada łagodne objawy, które nie są tak proste do zauważenia. Niekiedy jest to tylko spadek nastroju, chwilowa depresja czy przewlekłe zmęczenie. Niedopatrzenie jednak tych objawów może doprowadzić do rozwinięcie się formy pełnoobjawowej.
Kliniczna niedoczynność tarczycy może ukazywać się pod różnymi postaciami. Bardzo często są to duszności, sztywność mięśni, obolałe stawy, częste zaparcia, przyrost masy ciała, a także obniżone libido, bóle głowy, kłopoty z koncentracją. Niedoczynność tarczycy niszczy także włosy, które stają się suche i łamliwe.
Niedoczynność tarczycy - leczenie naturalne
Leczenie niedoczynności tarczycy bardzo często polega na podawaniu ściśle określonych leków, których stężenie zostaje indywidualnie dopasowane. Są to hormony, które uzupełniają brakującą ilość, których narząd nie jest w stanie sam zagwarantować. Hospitalizacja w przypadku niedoczynności tarczycy występuje tytko w wybranych przypadkach. Kiedy za chorobę niedoczynności odpowiada brak jodu, wtedy do diety włączana jest suplementacja jodem.
Zioła na niedoczynność tarczycy
Zioła, które są w stanie załagodzić objawy niedoczynności tarczycy to przede wszystkim:
- Dziurawiec - jego naturalne właściwości pomagają przy obniżonym nastroju, który wywołany jest niedoczynnością organu.
- Lukrecja - herbata z lukrecji reguluje poziom hormonów w organizmie, także tych które są wytwarzane przez gruczoł.
- Imbir - wspomaga krążenie krwi, co przyczynia się do neutralizacji dolegliwości.
- Pieprz cayenne - wykazuje podobne działanie jak imbir, dzięki niemu uczucie zimnych dłoni oraz stóp mija.
- Mniszek lekarski - pobudza pracę jelit, działa moczopędnie oraz przeciwzapalnie.
Naturalne leki na niedoczynność tarczycy
Naturalne mieszanki zielne, które przeznaczone są do stosowania w przypadku niedoczynności tarczycy wspomagają pracę tego narządu. Niwelują osłabienie oraz nieustanne zmęczenie. Kompozycje zielne z reguły zawierają: korzeń kozłka, kłącze lukrecji, porost islandzki, liść pokrzywy, liść orzecha włoskiego, owoc róży, owoc jarzębiny. Leczenie ziołami polega na przygotowywaniu naparu z 2 łyżek ziół oraz 450 ml wrzącej wody.
0 Komentarze