Krwawnik pospolity to nietypowa roślina lecznicza, która posiada w sobie wiele właściwości, które wynikają z jej cennych składników odżywczych. Działa antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwzapalnie. Można ją stosować zarówno zewnętrznie w formie okładów, kompresów, maseczek lub wewnętrznie pod postacią naparów, napoi czy nalewek.
Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity to roślina, która występuje na terenie niemal całej Polski. Często można ją spotkać na łąkach, polach czy nawet ogródkach. Roślina pochodzi z rodziny astrowatych i zawiera w sobie same cenne i kluczowe witaminy oraz związki chemiczne. Krwawnik pospolity może poszczycić się kamforą, garbnikami, flawonoidami, choliną, żywicą, witaminą A, C, K oraz solami mineralnymi.
- Opis: Jest to wysoka roślina, bo sięgająca nawet do 80 cm. Dodatkowo dosyć rozłożysta, wełnisto owłosiona. Posiada liście szarawozielone, podłużne, występujące podwójnie lub potrójnie. Łodyga zabarwiona jest na jasny odcień zielonego. Kwiaty krwawnika pospolitego zebrane są w baldachogrony. Tradycyjna odmiana rośliny posiada białe kwiaty. Ziele wykształciło kłącza, które wydają liczne rozety liści.
- Jak rozpoznać? Roślina wyróżnia się na pewno swoim wzrostem, który wykracza poza inne gatunki roślinne. Rośnie na obszarach często zaniedbanych czy nieużytkach. Jest rozpoznawalna ze względu na długie łodygi oraz kwiaty zebrane w skupiska.
- Kiedy kwitnie? Krwawnik pospolity przez wielu ogrodników uważany jest za chwast, wszystko przez jego mało wymagające potrzeby. Porasta miejsca opuszczone, w których osiąga ponadprzeciętną wysokość. Kwitnie w okresie letnim i jesiennym.
- Kiedy zbierać? Roślinę pozyskuje się w okresie jej kwitnienia, który przypada na lipiec-październik. Czasem zdarza się, że rośnie dłużej, jeżeli występują temperatury dodatnie. Jak ścinać krwawnika pospolitego? Należy odmierzyć wysokość 10 cm nad ziemią, a następnie uciąć pewnym ruchem.
Krwawnik pospolity na pasożyty
Pasożyty to stworzenia, które niespodziewanie atakują człowieka. Mogą przejść do płuc, mózgu, serca, wątroby, rdzenia kręgowego, trzustki, układu krwionośnego, nerek czy oczu. Naturalna, domowa terapia rośliną może przynieść imponujące rezultaty. Krwawnik pospolity to znakomity sposób na pozbycie się z organizmu pasożytów. Należy jednak przyjąć, że jedynie regularne leczenie krwawnikiem pospolitym, może przynieść jakiekolwiek efekty.
Krwawnik pospolity - zastosowanie
Krwawnik pospolity znalazł zastosowanie m.in w kosmetykach, które przeznaczone są do skóry trądzikowej. Naturalne właściwości tej rośliny sprawiają, że problemy skórne stają się mniej widoczne, a stan zapalny mija. Na leczenie krwawnikiem pospolitym powinny zdecydować się osoby posiadające trądzik bakteryjny lub młodzieńczy. Z rośliny można wykonać maseczkę na twarz lub dodać nieco olejku do kąpieli. Dzięki temu surowcowi skóra staje się zdrowa i oczyszczona.
Krwawnik pospolity - właściwości lecznicze
Surowiec ten posiada właściwości, które stały się elementem uzupełniającym dla wielu preparatów kosmetycznych. Co więcej, roślina może być stosowana wewnętrznie w formie nalewek, naparów czy wywaru. Działa leczniczo w przypadku hemoroidów, nadciśnienia, zaburzenia krążenia krwi, przeziebienia, grypy, zaburzeń miesiączkowania czy stanów zapalnych jamy ustnej.
0 Komentarze