Stosowanie ziół w trakcie trwania menopauzy może okazać się prawdziwym antidotum na dokuczliwe objawy. Zdecydowana większość kobiet decyduje się na stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, która ma unormować zmiany zachodzące w organizmie. Lepszym rozwiązaniem są domowe metody, które w delikatniejszy sposób wpływają na zdrowie, redukując skutki menopauzy.
Menopauza to czas w życiu kobiety, który radykalnie zmienia jej ciało. Pojawiają się wtedy przykre objawy, które odbierają chęć na wykonywanie codziennych obowiązków. Klimakterium to przechodzenie ze stanu płodnego w bezpłodny. Obejmuje kobiety między 45 a 55 rokiem życia. Najczęściej towarzyszą temu silne i nagłe zmiany nastroju, uderzenia gorąca. Cała gospodarka hormonalna zostaje zachwiana i zaburzona.
Leczenie menopauzy
Klimakterium to niespokojny czas charakteryzujący się wahaniami hormonalnymi. Ostatecznym potwierdzeniem menopauzy jest brak krwawienia waginalnego w okresie 12 miesięcy. Jest to jednoznaczna diagnoza, iż organizm kobiety nie produkuje już komórek jajowych. Pierwsze symptomy to nieregularne miesiączkowanie, nadpotliwość, czerwienienie się skóry, zmniejszone libido, drżenie ciała czy osteoporoza. Lekarze-ginekolodzy bardzo często sugerują pacjentkom hormonalne leczenie. Terapia ta ma za zadanie uzupełnić niedobór hormonów, które wcześniej były naturalnie produkowane przez jajniki. Leczenie jest skuteczne wówczas gdy trwa minimum 5 lat, jednak sceptycy uważają, że zbyt długie podawanie hormonów może zwiększyć ryzyko raka piersi i raka endometrium.
Zioła na menopauzę
Oprócz podawania hormonów można zdecydować się na wspomaganie ziołami, które zmniejszają objawy menopauzy. Najpopularniejsze skuteczne zioła na klimakterium to:
-
Pluskawica groniasta
Korzeń tej rośliny posiada zdolność rozkurczania oraz działanie przeciwzapalne. Usprawnia pracę żeńskich hormonów, łagodząc objawy. Redukuje również uderzenia gorąca i zaburzenia emocjonalne.
-
Soja zwyczajna
Ziarna tej rośliny posiadają fitoestrogeny. Dzięki temu wyrównują poziom estrogenów, których brakuje w organizmie kobiety. Oprócz tego zapobiega miażdżycy i nowotworom. Reguluje poziom cukru we krwi, chroni przed kamieniami żółciowymi i nerkowymi.
-
Niepokalanek pieprzowy
Roślina, która posiada czerwone owoce z pestką. Mają one ostry, pieprzowy smak. Z ziela wyrabia się napary oraz nalewki, które wykazują działanie moczopędne, rozkurczowe, przeciwdepresyjne. Podawanie tego ziela zapobiega zwłóknieniom w piersiach. Zioło leczy stany zapalne macicy.
Zioła na menopauzę i uderzenia gorąca
Jak skutecznie leczyć objawy menopauzy, a w szczególności uderzenia gorąca? Stosowanie ziół w okresie klimakterium skutecznie zmniejsza intensywność i częstotliwość występowania uderzeń gorąca, obniża nadmierne pocenie się, w szczególności w nocy, poprawia koncentrację oraz ogólny stan emocjonalny, pomaga w zasypianiu. Lekarze zalecają podawanie dziurawca oraz korzenia kozłka, ponieważ zioła te zmniejszają częstotliwość uderzeń gorąca. Kwiatostan głogu oraz ekstrakt z szafranu działają uspokajająco, poprawiając samopoczucie.
1 Komentarze