Ziele świętojańskie to naprzemienne nazewnictwo dziurawca zwyczajnego. Roślina ta jest byliną, którą często można spotkać na polach, łąkach czy obrzeżach lasów. Dziurawiec pospolity posiada wiele substancji czynnych, które wykazują właściwości farmakologiczne, dzięki czemu wykorzystywany jest w wielu terapiach.
Dziurawiec pospolity znany jest szczególnie ze względu na swojego naturalnego działanie uspokajająco, przeciwdepresyjne. Roślina wieloletnia, którą można znaleźć w najbardziej przypadkowych miejscach, często opuszczonych. Jest dosyć wysoka, ponieważ osiąga wysokość nawet 70 cm. Wyróżnia się żółtymi kwiatami. Roślina rośnie od czerwca do września.
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec pospolity może poszczycić się wieloma właściwościami prozdrowotnymi wynikającymi z jego substancji. Najważniejsze z nich to:
- Hiperycyna - czerwony barwnik, który jest flawonoidem
- Hiperozyd - działa moczopędnie
- Kwercetyna i rutyna - posiada zdolność uszczelniania naczyń włosowatych
- Hiperforyna - działa antybiotycznie
- Garbniki bakteriostatyczne - działają przeciwbiegunkowo
- Oprócz tych substancji dziurawiec pospolity zawiera wszelkiego rodzaju olejki eteryczne, kwasy organiczne, zdrowe cukry, sole mineralne, pektyny oraz witaminę A i C.
Ze względu na tak bogaty skład ziele świętojańskie wykorzystywane jest w przypadku chorób dróg żółciowych oraz dolegliwości żołądkowych, a także w stanach zapalnych błony śluzowej jelit. Roślina ta stosowana jest przy bólach brzucha, biegunce, wzdęciach, gdyż działa rozkurczająco na mięśnie wyścielające układ pokarmowy.
Jak wygląda dziurawiec zwyczajny?
Ziele świętojańskie (dziurawiec zwyczajny) ma charakterystyczny wygląd, dzięki swoim żółtym, szypułkowym kwiatom, które osiągają 3 cm średnicy. Wieloletnia roślina, która porasta łąki, pola, miejsca najbardziej opuszczone. Po roztarciu barwne kwiaty wydzielają jaskrawoczerwony sok. Liście tej rośliny są natomiast jasnozielone, częściej drobne i nieco zaokrąglone z wyraźnymi punktami, które znajdują się na blaszce. Zawierają one specjalny, aromatyczny olejek. Łodyga wzniesiona i rozgałęziona, szczególnie w górnej części. Dziurawiec pospolity należy do rodziny dziurawcowatych.
Ze względu na wygląd, roślina ta używana jest jako dekoracja ogródek ziołowych lub sadzonych. Jest praktyczna w nasłonecznionych miejscach.
Dziurawiec zwyczajny - zastosowanie
Ziele świętojańskie (dziurawiec zwyczajny) najczęściej wykorzystywane jest w ziołolecznictwie. Jest to spowodowane obecnością substancji czynnej o czerwonym zabarwieniu - hiperycyny. Dziurawiec pospolity wykazuje działanie przeciwdepresyjne, które eliminuje napięcie, stany lękowe, nerwicę, zmienny nastrój, apatię oraz rozdrażnienie. Ponadto roślina ta znalazła zastosowanie także w leczeniu chorób układu pokarmowego, ponieważ wykazuje działanie żółciopędne. Polecana jest przy kamicy żółciowej, stanach zapalnych przewodów żółciowych, bolesnych skurczach, zastoju żółci w woreczku żółciowym.
Zewnętrze zastosowanie dziurawca pospolitego praktykowane jest przy liszajach, egzemach, oparzeniach i odmrożeniach, ropiejących ranach. Ziele świętojańskie może być także stosowane do pielęgnacji włosów, jako czynnik eliminujący łupież i wzmacniający strukturę włosa.
0 Komentarze