Koper włoski zwany inaczej fenkułem włoskim, czy też koprem lekarskim pochodzi z Morza Śródziemnomorskiego oraz Bliskiego Wschodu. Roślina ta znana jest od wieków jako naturalny środek na problemy z układem pokarmowym oraz bólami głowy. Skutecznie poprawia apetyt i normalizuje perystaltykę jelit.
Koper włoski
Koper włoski rośnie niemal na całym obszarze Europy oraz Azji, często na terenach nadmorskich, polach, łąkach czy skrajach dróg. Roślina ta jest byliną, która może rosnąć nawet do 1 metra wysokości. Wyróżnia się ciemną, niebieskawą łodygą oraz pierzastymi liśćmi. Koper włoski posiada kwiaty w kolorze jasnożółtym. Roślina kwitnie od lipca do września.
Koper włoski obfituje w cenne związki odżywcze, witaminy: A, C, E, K oraz witaminy z grupy B, a także składniki mineralne w tym: kwas foliowy, potas, fosfor, żelazo, wapń. Owoce kopru włoskiego wykorzystywane są do celów leczniczych.
Koper włoski - właściwości
Koper włoski bardzo dobrze oddziałuje na pracę układu pokarmowego. Redukuje wzdęcia oraz pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Wzmacnia apetyt i reguluje pracę jelit. Co więcej, wykazuje działanie rozkurczowe, żółciopędne i przeciwwymiotne. Usprawnia cały układ trawienny, pobudzając pracę żołądka. Koper włoski podawany jest także przy kolkach niemowlęcych. Stosowanie naparów z kopru włoskiego wspomaga usuwanie z organizmu wydzieliny z dróg oddechowych. Jest zatem świetnym środkiem na kaszel oraz zapalenie oskrzeli. Koper może również działać uspokajająco oraz antyseptycznie. Ułatwia zasypianie, relaksując cale ciało. Polecany do stosowania przez osoby, które cierpią na chorobę lokomocyjną.
Koper włoski - zastosowanie nie tylko w kuchni
Fenkuł włoski posiada ogromne zastosowanie w kuchni. Dlaczego? Bogaty jest w składniki odżywcze, które świetnie podkreślają smak potrawy. Roślinę można jest na surowo lub jako dodatek do wielu sałatek. Cebula tej rośliny posiada nieco słodki, anyżowy smak, który może stanowić wspaniałe urozmaicenie wielu potraw. Bulwy można bez trudu ugotować, smażyć, dusić czy grillować.
Szerokie zastosowanie kopru włoskiego wykorzystuje się m.in w przeciwdziałaniu gorączce, w celach napotnych. Jego zażywanie wspiera proces wykrztuśny. Owoce kopru włoskiego stosuje się przy zaburzeniach trawiennych, gdyż zawarte w nim składniki aktywne pobudzają wydzielanie soku żołądkowego. Co więcej, koper włoski sprawdzi się także przy zapaleniu jamy ustnej i aftach.
Koper włoski - w ciąży i dla niemowlaka
Koper włoski stosowany jest bardzo często przez mamy, które podają herbatki z kopru włoskiego swoim niemowlętom. Napój ten łagodzi problemy trawienne, redukuje kolki i pomaga usunąć gazy jelitowe. Jednak zbyt częste podawanie napoju z kopru włoskiego może przyczynić się do przyspieszonego procesu dojrzewania u dziewczynek.
Mimo iż niemowlętom można podawać koper włoski, tak kobietom w ciąży nie wolno stosować tej rośliny. A jednak herbatka z kopru włoskiego pomaga w pobudzeniu laktacji. Ich stosowanie warto jednak skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.
0 Komentarze