Popularność zielonej herbaty stale wzrasta, a jej charakterystyczny smak zna niemal każdy. Zielona herbata posiada wielorakie właściwości lecznicze, które sprawiają, że często jest stosowana, także na co dzień, jako napój rozgrzewający. Napar z zielonej herbaty, posiada delikatny jasnozielony kolor. Najszlachetniejsze rodzaje zielonej herbaty pochodzą z Japonii oraz Chin. Inne kraje, w którym występuje uprawa zielonej herbaty to: Turcja, Indonezja oraz Indie.
Zielona herbata
Odmian zielonej herbaty jest wiele. Najważniejsze z nich to: Sencha, Bancha, Chun Mee, Genmeicha, Gunpowder, Gyokuro oraz Lung Ching. Co ważne, a zarazem zaskakujące każda z tych herbat posiada inne walory smakowe oraz inne właściwości. A więc, nie każda z nich będzie smakowała tak samo. Różnice wystąpią w smaku, w kolorze, intensywności oraz zawartości kofeiny w liściach.
Zielona herbata - na co pomaga?
Herbata zielona znalazła zastosowanie szczególnie w ziołolecznictwie, gdzie wykorzystywana jest do poprawy wyglądu skóry, zapobiega powstawaniu cellulitu. Poza tym działa kojąco na stany depresyjne, niweluje bóle migrenowe. Co więcej obniża ryzyko zapadnięcia na chorobę wieńcową, zawał czy udar, obniża poziom trójglicerydów, stymuluje pracę całego układu krążenia.
Zielona herbata - właściwości
Zielona herbata swój charakterystyczny smak zawdzięcza swoim cennym składnikom. Można wymienić: witaminę C, B, E, K, garbniki, aminokwasy oraz mikroelementy takie jak: potas, cynk, mangan, fluor, miedź oraz wapń. Inne ważne związki to: polifenole, katechiny. Tak bogaty skład sprawia, że zielona herbata posiada wszechstronne właściwości.
Zielona herbata - zalety, działanie
Do najważniejszych właściwości zielonej herbaty należą:
- Zmiejszenie ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej, zawału, udaru
- Działanie odchudzające
- Normalizowanie metabolizmu wątroby
- Redukowanie problemów z nadciśnieniem
- Wspomaganie profilaktyki antynowotworowej
- Poprawa pamięci i ochrona przed zapadnięciem na starczą demencję.
Zielona herbata - jak parzyć?
Do parzenia zielonej herbaty potrzebna jest woda miękka, która uboga jest w wapń i co ważnie, niechlorowana! Sporządzenie naparu polega na, zalaniu łyżeczki suszu z zielonej herbaty szklanką wody o temperaturze nie wyższej jak 80 st. C. Co ważne, zielonej herbaty nie wolno zalewać wrzątkiem. Powinna być ona świeża i tylko raz zagotowana. Herbatę należy parzyć przez ok. 3-4 minuty. Zbyt mocno parzona może spakować trochę jak szpinak czy algi.
Czy zielona herbata odchudza?
Zielona herbata polecana jest dla wszystkich tych, którzy pragną zrzucić nieco kilogramów. Zawarte w niej flawonole hamują aktywność enzymów, które przyczyniają się do odkładania tłuszczu w organizmie. Napar z zielonej herbaty sprzyja zatem redukcji tkanki tłuszczowej. Z tego względu zielona herbata wchodzi w skład wielu suplementów diety o działaniu odchudzającym. Zaleca się picie zielonej herbaty na noc, tuż przed snem, ponieważ oprócz właściwości odchudzających będzie wówczas wykazywała właściwości relaksujące.
0 Komentarze