Chyba każdy zna piekący ból, który promieniuje z brzucha aż do samego gardła. Zgaga to nic innego jak stan zapalny, który zostaje wywołany cofaniem się kwaśnej treści soku żołądkowego do przełyku. Jak leczyć zgagę i czy da się jej zapobiec?
Zgaga to nieprzyjemne uczucie, które pojawia się na 1 lub 2h po zjedzeniu ciężkich, tłustych pokarmów. Przyczyną tego jest rozluźnienie dolnego zwieracza, który oddziela przełyk od żołądka. Nieprawidłowość występuje wtedy kiedy, zwieracz nie wykazuje napięcia na połknięty pokarm. Wówczas dochodzi do refluksu. Rozluźnienie tego mięśnia może powstać w wyniku palenia papierosów tudzież spożywania niektórych pokarmów czy leków.
Zgaga
Pieczenie w nadbrzuszu, które spowodowane jest cofaniem się soku żołądkowego do przełyku, nazywane jest chorobą refluksowo żołądkowo-przełykową. Niekiedy uczucie, które wywołuje jest na tyle silne, że powoduje bóle w klatce piersiowej. Zgadze towarzyszy ponadto nieprzyjemny, wręcz gorzki smak w ustach, problemy z połykaniem pokarmu, bóle brzucha, czasem także wymioty.
Co na zgagę?
Jeżeli zgaga występuję okazjonalnie można wspomóc się środkiem zobojętniającym pH. Korzystnie wpływają także preparaty zawierające w swoim składzie algininę. Działają one bowiem osłaniająco. Na zgagę rekomendowane są także leki, których zadaniem jest hamowanie wydzielania soku żołądkowego. Skuteczne będą: leki alkalizujące kwaśność w żołądku, leki prokinetyczne, które zwiększają napięcie dolnego zwieracza przełyku, pobudzając perystaltykę jelit.
Zioła na zgagę i nadkwasotę
Zioła to prawdziwe antidotum na dolegliwości układu pokarmowego. Wyspecjalizowane mieszanki ziół, mogą być stosowane zarówno w przypadku, zaparć czy wzdęć, a także przy innych objawach niestrawności np. zgadze. Aby usunąć nieprzyjemne pieczenie w przełyku warto sięgnąć po zioła takie jak: rumianek, rdest wielokwiatowy czy kminek. Rośliny te posiadają substancje śluzowe, które skutecznie redukują uczucie pieczenia. Rumianek niweluje uczucie nadmiaru gazów, nudności oraz bólu brzucha. Kminek pobudza wydzielanie soków trawiennych, zapobiegając wzdęciom. Rdest wielokwiatowy korzystnie wpływa na pracę przewodu pokarmowego, eliminując pieczenie w przełyku.
Zioła na zgagę - domowe sposoby
Domowe sposoby na zgagę są pomocne wyłącznie wtedy, kiedy nie występują zbyt często i nie są nasilone. Aby ograniczyć możliwość pojawienia się zgagi, warto odstawić na bok takie produkty jak: alkohol, kawa, herbata, tłuste, smażone potrawy, czekolada. Ze zgagą na pewno poradzi sobie napar imbirowy. Wystarczy jedną łyżeczkę świeżego imbiru zalać gorącą wodą i pozostawić na 10 min. Pomocne okażą się także herbatki z cynamonem, kardamonem, koprem włoskim czy anyżkiem.
Zioła na zgagę w ciąży
Zgaga bardzo często występuje w ciąży. Jak powinna radzić sobie z nią przyszła mama? Świetnym rozwiązaniem jest imbir, który skutecznie pochłania kwasy, ochraniając ściany przełyku. Imbir przeciwdziała również mdłościom. Wysokie działanie wykazuje również kwiat lipy, który posiada substancje śluzowe, zmniejszające uczucie pieczenia.
0 Komentarze