Zioła - zdrowe, smaczne, o leczniczych właściwościach, a na dodatek szalenie modne. Sprawdź, dlaczego koniecznie musisz mieć je w swojej kuchni!
Zioła w kuchni – zastosowanie
Zioła poprawią trawienie, przyspieszą przemianę materii, wspomogą pracę wątroby, wzmocnią węch, wyostrzą smak… Wymieniać dalej? Wszyscy jesteśmy świadomi magicznych właściwości ziół. Poniżej kilka rodzajów, które idealnie nadadzą się do kuchni:
- Bazylia. Z powodzeniem dodasz ją do wszelkich dań włoskich, typu spaghetti, pizza i sałatki. Ten popularny dodatek doskonale odnajdzie się także wśród owoców morza, zup, dań mięsnych i twarogów. Złagodzi wzdęcia, wzmoże apetyt.
- Oregano. Sosy, sałatki, potrawy mięsne, wódki i likiery… Przyprawisz nim prawie wszystko!
- Mięta. Dania pikantne czy wytrawne? Nieważne, mięta pokocha i takie, i takie, a w dodatku wspomoże trawienie i złagodzi bóle brzucha. Desery i napoje to zdecydowanie jej żywioł.
- Majeranek. Szczególnie polecany do dań tłustych i ciężkostrawnych. Dogada się z szałwią i tymiankiem.
- Tymianek. Wyleczy wzdęcia, pobudzi pracę jelit, a na dodatek idealnie skomponuje się ze wszelkimi warzywami strączkowymi, rybami i mięsami.
Zioła w kuchni – uprawa
Przede wszystkim istotne jest regularne podlewanie roślinek – absolutnie nie wolno dopuścić ci do przesuszenia podłoża w pojemniku. Pamiętaj, że ziemia w doniczce powinna być zawsze lekko wilgotna. Jeśli o to nie zadbasz, w ciepłym mieszkaniu szybko się wysuszy. Nie przesadzaj także w drugą stronę – woda zalegająca wokół korzeni przyczyni się do ich szybkiego obumarcia. By nie zgniły, unikaj zbytniego podlewania. Jak hodować zioła w kuchni? Jeśli są to zioła jednoroczne, ich nawożenie nie będzie konieczne. Ziołom wieloletnim pomagaj co dwa tygodnie specjalnymi nawozami płynnymi. Pamiętaj, żeby nie narażać roślinek na przeciągi i silne wiatry. Wietrzysz mieszkanie? Przetransportuj na ten czas doniczki daleko od okna. Przy podlewaniu weź pod uwagę temperaturę wody – najlepiej, by była pokojowa.
Zioła w kuchni na parapecie
Spośród wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, kuchnia wydaje się najrozsądniejszym miejscem do uprawiania ziół, gwarantuje w końcu do nich łatwy dostęp. Parapet z kolei, ze względu na dostęp do słońca, wydaje się najlepszą potencjalną, kuchenną lokalizacją, szczególnie jeśli twoja kuchnia posiada okna wychodzące na południe. Pamiętaj, że zioła wymagają naprawdę sporego nasłonecznienia!
0 Komentarze