Odpowiednio dobrane zioła są w stanie ulżyć w wielu dolegliwościach, które zdarzają się przyszłej mamie. Stosowanie ziół w ciąży jest jak najbardziej bezpieczne pod warunkiem, że wybierane są te dozwolone oraz ich dawkowanie zostaje umiarkowane. Jakie zioła powinna zażywać kobieta w ciąży oraz które z nich są całkowicie zabronione?
Naturalne zioła są bogactwem wielu mikroelementów oraz witamin. Posiadają ważne substancje czynne np. flawonoidy czy fenole, które korzystnie wpływają na ciało kobiety jak i płodu. Zioła znane są ze swoich dobroczynnych właściwości, mimo to, znajdą się też i takie, które wykazują zbyt intensywne działanie. Bezpiecznymi ziołami w ciąży jest głównie melisa, rumianek, majeranek, imbir oraz pokrzywa pospolita.
Zioła w ciąży
Zioła w ciąży należy stosować profilaktycznie, gdyż tylko wtedy mogą zapobiec chorobom lub stać się cennym źródłem wartościowych substancji. Niestety, ale panuje ogólna obawa wśród przyszłych mam, że zioła co najwyżej mogą zaszkodzić niż pomóc przy wielu dolegliwościach. Jest to oczywiście nieprawda! Zioła są naturalnym lekarstwem, które działa skutecznie i nie wywołuje skutków ubocznych. Oczywiście istnieją również i takie zioła, które szkodzą, jednak zaliczają się one do mniejszości. Najczęstszą formą podawania ziół to napary.
Jakie zioła można pić w ciąży?
- Melisa – napar z tego ziela wywołuje działanie uspokajające oraz odprężające. Ponadto obniża ciśnienie, przeciwdziała bezsenności. Napar z melisy można osłodzić miodem.
- Majeranek – skuteczne ziele na poranne nudności, wymioty czy też zgagę. Majeranek przynosi niemal natychmiastową ulgę, łagodzi niestrawności.
- Rumianek – ziele przeznaczone do stosowania przy problemach trawiennych, które w trakcie ciąży mogą się nasilić. Rumianek świetnie radzi sobie również z bezsennością oraz jako środek rozluźniający.
- Mięta pieprzowa – wspomaga pracę jelit, zapobiega wzdęciom oraz uczuciu pełności. Łagodzi poranne nudności, posiada orzeźwiający aromat, który jest kojący nie tylko dla ciała, lecz także dla umysłu.
- Imbir – najlepsze ziele, które walczy z niestrawnościami. Przykre dolegliwości żołądkowe mogą zostać skutecznie zniwelowane dzięki imbirowi.
- Pokrzywa zwyczajna – dzięki niej, możliwe jest pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Stosowanie okładów z pokrzywy zmniejsza opuchliznę nóg. Napar z tego ziela pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru.
- Lawenda lekarska – napar z lawendy wykazuje działanie uspokajające i usypiające oraz relaksacyjne.
- Skrzyp polny – zadziała moczopędnie, regulując pracę układu trawiennego. Polecany szczególnie tym kobietom, które w trakcie ciąży miewają skurcze łydek czy obrzęki nóg.
Zioła zakazane w ciąży
Nie wszystkie zioła wpływają kojąco i relaksacyjnie. Groźnymi przykładami jest szałwia, która może doprowadzić do przedwczesnego porodu, aloes, który może wywołać przekrwienie macicy, tymianek, gdyż może wzbudzić działanie poronne, chmiel, gdyż pobudza produkcję estrogenów. Co więcej, kobieta w ciąży nie powinna zażywać cynamonu, ponieważ może on wywołać wady rozwojowe u dziecka. Nie zaleca się także stosowania rozmarynu, żeń-szenia oraz cząbru.
0 Komentarze