Usługi telemedyczne stały się szczególnie popularne w trakcie pandemii. Obecnie z telemedycyny korzysta wielu Polaków - kontakt zdalny z lekarzem jest wygodny i coraz łatwiej dostępny. O czym warto pamiętać w kontekście telemedycyny? Jakie są jej plusy, a jakie ograniczenia? Czy można dostać zwolnienie online?
Porada lekarska bez wychodzenia z domu - kiedy warto z niej skorzystać?
Telemedycyna to ogólne pojęcie odnoszące się do zdalnych usług lekarskich - zalicza się do niej zarówno telefoniczny kontakt z lekarzem, jak i internetowy.
Zdalne konsultacje lekarskie są wygodnym i szybkim sposobem skontaktowania się ze specjalistą. Ma to olbrzymie znaczenie szczególnie dla osób borykających się z chorobami przewlekłymi, jak i będącymi w terapii psychologicznej, korzystających z usług psychiatry czy seksuologa. Ze zdalnych konsultacji korzystają osoby regularnie zażywające konkretne leki, które potrzebują "jedynie" sprawdzenia ostatnich wyników badań medycznych i wystawienia nowej recepty.
Konsultacje zdalne - czy to za pośrednictwem telefonu czy internetu - mogą z powodzeniem zastąpić nawet 60% wizyt, które do tej pory odbywane były tradycyjnie, czyli w gabinecie lekarskim. Aż tyle wizyt nie wymaga bowiem kontaktu fizykalnego do postawienia diagnozy lub ustalenia dalszego planu terapeutycznego.
Z porady lekarskiej zdalnie można skorzystać również przy chorobach nagłych o typowym przebiegu - przy lekkich przeziębieniach czy tzw. grypach żołądkowych. W takich przypadkach możliwe jest wygodne uzyskanie zwolnienia online lub recepty na leki łagodzące objawy choroby oraz otrzymanie wskazań, kiedy należy stawić się na wizytę stacjonarną. Wiele przypadków przeziębienia i infekcji sezonowych nie wymaga stosowania antybiotyków czy silnych leków, ale wypoczynku.
Teleporada umożliwia pacjentowi z takimi dolegliwościami pozostanie w domu, zwalnia go z konieczności udawania się do ośrodka zdrowia i oczekiwania w kolejce do lekarza. Jest to również z korzyścią dla innych osób, które mogłyby się od tego pacjenta zarazić.
Telemedycyna nierzadko przyspiesza wizytę u lekarza i to ekspertów wąskich specjalizacji, którzy nie przyjmują np. w miejscu zamieszkania pacjenta. Ponieważ wiele wizyt online odbywa się prywatnie, a nie za pośrednictwem NFZ, nie ma potrzeby posiadania skierowania, aby skorzystać z konsultacji lekarza.
Jak zamówić konsultację lekarską online?
Konsultacje lekarskie online są obecnie powszechnie dostępne. Większość ośrodków NFZ umożliwia odbycie teleporady z lekarzem rodzinnym, np. w celu konsultacji wyników badań czy wystawienia recepty na regularnie przyjmowane leki.
Oprócz tego wiele serwisów medycznych funkcjonujących online sprawnie i szybko zapisuje na teleporady - czy to przez internet czy w formie konsultacji telefonicznej.
Warto dokładnie zapoznawać się z regulaminami takich usług i mieć na uwadze, że teleporada czy zdalna konsultacja lekarska jest takim samym rodzajem wizyty u specjalisty, jak tradycyjna wizyta stacjonarna. Zatem to do decyzji lekarza pozostaje czy i jakie leki powinny zostać wydane oraz czy dolegliwości pacjenta motywują wystawienie e-zwolnienia lekarskiego.
Należy także pamiętać, że część chorób wymaga bezpośredniej interakcji z lekarzem - jeśli podejrzewamy, że nasze dolegliwości będą wymagały badania fizykalnego, lepiej umówić się na tradycyjną wizytę lekarską.
Jak otrzymać zwolnienie lekarskie online - czy można to w ogóle zrobić?
W trakcie porady lekarskiej online można otrzymać zwolnienie lekarskie, jeśli dolegliwości pacjenta i jego samopoczucie to motywują. W trakcie wizyty lekarz przeprowadzi wywiad, w trakcie którego zapozna się z historią leczenia pacjenta, doświadczanymi przez niego dolegliwościami i zażywanymi lekami oraz na tej podstawie wyda swoją opinię.
W zależności od powodu, dla którego kontaktujemy się z lekarzem online, warto odpowiednio przygotować się do wizyty. Jeśli np. chcemy skonsultować swoją chorobę przewlekłą, warto przygotować w formie elektronicznej dotychczasowe badania (np. w formie skanów) oraz możliwie najaktualniejsze wyniki (np. w przypadku chorób tarczycy - TSH i FT4, a w przypadku chorób kardiologicznych - pełną morfologię krwi, poziom cholesterolu).
Należy też liczyć się z koniecznością okazania do kamery dowodu osobistego dla potwierdzenia tożsamości - w szczególności, jeśli mają być wydawane recepty lub zwolnienia.
Reasumując, teleporady to wygodny i bezpieczny sposób na konsultację z lekarzem dowolnej specjalizacji. Wiele chorób i dolegliwości może zostać omówionych i być leczonych zdanie, bez badania fizykalnego. Należy jednak liczyć się z ewentualnością, że nasza choroba będzie wymagała wizyty stacjonarnej - w takim przypadku lekarz w trakcie wizyty online z pewnością o tym poinformuje. Telemedycyna umożliwia zarówno uzyskanie e-recepty, jak i e-zwolnienia - pozostaje to jednak do decyzji lekarza, czy dolegliwości i historia choroby pacjenta to motywują.
Artykuł partnera
0 Komentarze