Mięta to roślina znana na całym świecie. Jej charakterystyczny, świeży zapach oraz smak sprawia, że jest doskonałym uzupełnieniem wielu potraw oraz zimnych napoi. Roślina od wieków uznawana jest za źródło orzeźwienia oraz ukojenia zarówno dla ciała jak i umysłu. Herbata z miętą wspomaga trawienie i uwalnia od uporczywych skurczy brzucha.
Mięta - właściwości
Mięta to roślina, która posiada zielone, eliptyczne liście. Jest to gatunek roślinny, który ceni sobie wilgotne podłoże i umiarkowane nasłonecznienie. Z reguły wykorzystywane są same liście oraz łodygi, które pozostają w nieprzetworzonej formie. Z ziela robi się głównie napary, wyciągi oraz olejki eteryczne. Miętę spożywa się w przypadku zaburzeń układu pokarmowego. Roślina zmniejsza ból, rozkurcza mięśnie, redukuje wzdęcia oraz zaparcia. Napar z mięty może być stosowany profilaktycznie, nawet w dużych ilościach. Badania wskazują, że liście mięty posiadają właściwości antybakteryjne oraz antywirusowe.
Mięta rodzaje:
-
Mięta pieprzowa
Najbardziej znana odmiana mięty. Nadaje się do deserów oraz koktajli, także jako napar leczniczy.
-
Mięta meksykańska
Charakteryzuje się intensywnym, ziołowym smakiem. Dopełni każde danie tajskie, indyjskie oraz kubańskie.
-
Mięta marokańska
Cechuje się jasnozielonymi liśćmi o ząbkowatych krawędziach. Posiada purpurowe kwiaty, może urosnąć nawet do 40 cm.
-
Mięta długolistna
Gatunek, który zalicza się do rodziny jasnotowatych. Posiada intensywny aromat oraz długie i ostro zakończone liście.
Czy można pić miętę w ciąży?
Okres ciąży to czas, w którym kobieta musi zrezygnować z wielu potraw, przypraw a także ziół. Mięta jest rośliną uniwersalną, którą mogą używać także kobiety ciężarne. Picie mięty w ciąży jest jak najbardziej możliwe, jednak w ściśle określonych dawkach. Roślina ta działa bowiem wzmacniająco oraz uspokajająco, łagodząc dolegliwości żołądkowe. Miętę warto pić zwłaszcza po ciężkostrawnych posiłkach, po których występuje uczucie pełności.
Mięta na wątrobę
Wątroba jest narządem, który pełni arcyważne funkcje w układzie pokarmowym. Jej prawidłowa praca często zostaje zachwiana przez dania ciężkostrawne, stres oraz używki. Napar z liści mięty wspiera działanie tego narządu, rozluźniając mięśnie oraz redukując dyskomfort, który występuje w wyniku pojawienia się kolki. Przejdź do pełnego artykułu o innych ziołach na wątrobę.
Mięta na … kaca!
Mięta jest rośliną tak wszechstronną w swoim działaniu, że świetnie sprawdza się także w przypadku kaca. Napar z mięty lub herbatka z mięty działa uspokajająco i relaksująco, przez co odpręża i uwalnia od bólu głowy. Intensywny aromat z liści mięty koi układ nerwowy. Aby szybciej pozbyć się męczącego kaca zaleca się także stosowanie naparów z dziurawca.
Mięta - przeciwwskazania
Wszelkie przeciwskazania co do stosowania mięty dotyczą jej ilości. Roślina sama nie jest w stanie wyrządzić wielu skutków ubocznych. Jedynie nierozważne jej podawanie w nieumiarkowanych dawkach może wywołać niechciane efekty. Specjaliści nie zalecają jedynie używania olejku z mięty przez kobiety w ciąży. Mogą one korzystać wyłącznie z herbatek ziołowych z miętą.
Mięta - jak hodować?
Mięta to niewymagająca roślina, którą można uprawiać także w doniczce. Wbrew pozorom, nie przepada za wysokim nasłonecznieniem, zdecydowanie bardziej woli miejsca półcieniste. Jej pielęgnacja opiera się w głównej mierze na regularnym podlewaniu, tak aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Mięta nie lubi także zbyt dużej ilości wody.
0 Komentarze