Aloes zalicza się do sukulentów, czyli rodziny roślin, które przystosowały się do życia w trudnych warunkach. W wyniku tego wykształciły w sobie tkankę wodną, która ma za zadanie gromadzić nadmiar wody i wykorzystywać ją w czasie suszy. Z tego właśnie względu miąższ, który znajduje się w liściach aloesu jest najbardziej cenny, w 96% składa się z wody.
Aloes
Aloes jest wyjątkową rośliną, którą najczęściej można spotkać na terenach pustynnych i półpustynnych oraz na sawannach. Jak się okazuje, na świecie rośnie ok. 400 gatunków aloesu, jednak jedynie niewielka ich część wykazuje właściwości lecznicze. Roślina znalazła zastosowanie w kosmetyce oraz dermatologii, w której wykorzystuje się aloes drzewiasty oraz aloes zwyczajny. Naturalne właściwości aloesu znane były już od wieków, gdzie na przestrzeni lat stanowił znakomity sposób na oparzenia czy zranienia. Skutecznie przyspieszał regenerację skóry.
Aloes - na co pomaga?
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz regeneracyjne wykorzystywany jest w kosmetyce. Roślina posiada kwas salicylowy, który zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Aloes pomaga także na łuszczycę, przy ukąszeniach czy użądleniach. Jest doskonałym sposobem na szybkie odżywienie i nawilżenie naskórka. Wyciąg z aloesu stosowany jest także jako środek wspomagający leczenie zaburzeń wątroby. Właściwości przeciwzapalne stanowią wsparcie w leczeniu zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna, a także wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Sok z aloesu użytkowany jest jako płyn do demakijażu.
Który aloes jest leczniczy?
Aloes posiada wiele odmian, które jednak nie wszystkie są lecznicze. Jak zatem odróżnić te właściwe? Właściwości prozdrowotne posiada aloes drzewiasty oraz aloes zwyczajny. Ich miąższ jest źródłem wielu witamin np: A, C, E oraz innych związków takich jak: kwas foliowy, cholina, potas, magnez, żelazo, miedź, wapń, cynk, chrom i wiele więcej. Ponadto posiada kwasy tłuszczowe.
Właściwości aloesu
Właściwości aloesu są niezliczone. Roślina ta łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia. Wykazuje właściwości antyseptyczne, co zapobiega namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Skutecznie oczyszcza organizm, wzmacnia odporność, stymulując makrofagi. Aloes może być stosowany na bardzo delikatną skórę, dotkniętą AZS, egzemą oraz alergią skórną. Żel aloesowy leczy trądzik.
Aloes - skutki uboczne
Nie zaleca się długotrwałego stosowania soku z aloesu, ponieważ może on przyczynić się do wystąpienia atonii jelita grubego oraz biegunki, co doprowadza do utraty wody oraz elektrolitów. Stosowany nierozważnie sok alona może doprowadzić do przekrwienia jelita grubego oraz narządów miednicy mniejszej. Nie zaleca się stosowania aloesu w przypadku niedrożności jelit oraz przy ostrych bólach brzucha, a także u kobiet w ciąży czy karmiących piersią.
Aloes na oparzenia
Aloes to świetne rozwiązanie na oparzenia oraz stłuczenia. Miąższ wnika w najgłębsze struktury naskórka odżywiając i nawilżając go. Sok z aloesu działa łagodząco, regenerująco i przeciwbólowo. Co więcej, wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Aloes - opinie
Rita: "piłam sok z aloesu przez pół roku i po tym czasie zauważyłam, że moja alergia na środki czystości zniknęła. Kto by się spodziewał…"
Bożena: "moje niedoskonałości skórne minęły odkąd używam aloesu do demakijażu. Co więcej używam go także co jakiś czas jako maseczka. Moja twarz jest wówczas bardzo odświeżona"
0 Komentarze