Roślina, po której na skórze występuje odczuwalne pieczenie i bolesne oparzenie. Pokrzywa zwyczajna wraca do ziołolecznictwa jako surowiec o wszechstronnym zastosowaniu. Rosnąca dziko pokrzywa jest prosta do zdobycia, co ułatwia wykorzystywanie także w warunkach domowych. Pokrzywa jest źródłem cennych witamin: A, K, B2, C oraz minerałów: magnezu, wapnia i żelaza.
Powodująca oparzenia, roślina zwana pokrzywą zwyczajną jest prawdziwym lekarstwem w przypadku wielu schorzeń oraz stanów chorobowych organizmu. Liście pokrzywy wykorzystywane są w medycynie oraz kosmetyce, w której stanowi cenny składnik preparatów stosowanych bezpośrednio na skórę.
Pokrzywa zwyczajna
Najwięcej witamin oraz minerałów, zawierają liście pokrzywy zwyczajnej, mimo tego, iż w lecznictwie najczęściej używane są korzenie. Pokrzywa rośnie niemal na każdym zakątku świata, dlatego jest dostępna dla każdego. Co ją wyróżnia? Obecność parzących włosków na całej powierzchni, które wywołują nieprzyjemne oparzenia. Mimo tej cechy, pokrzywa pospolita posiada rzeszę zwolenników, którzy doceniają ją za niebywałą zawartość składników odżywczych.
Pokrzywa zwyczajna - zastosowanie i właściwości lecznicze
Zastosowanie i właściwości lecznicze pokrzywy są niezwykle szerokie, zalicza się do nich:
- Aktywność przeciwkrwotoczną
- Zapobieganie niewielkim krwawieniom z naczyń włosowatych
- Zwiększenie ilość czerwonych krwinek
Pokrzywa sprawdza się w przypadku dolegliwości takich jak:
- Zaburzenia metabolizmu
- Nieżyt żołądka i jelit
- Łagodnych stanów zapalnych układu pokarmowego oraz moczowego
- Problemów skórnych
- Niedoboru witamin
- Choroby reumatycznej
- Anemi
- Kamicy moczowej
Tę niezwykłą roślinę można wykorzystać również do przecierania skóry głowy lub do płukania włosów. Pokrzywa pospolita przyspiesza proces odnowy włosa i wspomaga jego prawidłowy rozwój. Redukuje łupież i przeciwdziała wypadaniu. Pokrzywa sprawdzi się również w sytuacjach stresogennych oraz przewlekłym zmęczeniu. Osoby posiadające skórę problematyczną, mogą poradzić się wywarem z pokrzywy.
Pokrzywa zwyczajna a cukrzyca
Pokrzywa pospolita to roślina, którą bez jakichkolwiek przeciwskazań mogą stosować diabetycy. Surowiec skutecznie obniża poziom cukru we krwi, zapobiega uszkodzeniom wątroby. Stres oksydacyjny spowodowany nadmierną obecnością wolnych rodników, odgrywa kluczową rolę w powikłaniach cukrzycy typu II. Pokrzywa leczy powikłania, które są następstwem cukrzycy, a należą do nich: niekorzystne zmiany w małych naczyniach krwionośnych oka, w większych naczyniach np. serca, zmiany wywołane niedokrwieniem, zmian metabolicznych.
Pokrzywa zwyczajna - herbata
Szklanka herbaty z pokrzywy jest w stanie pomóc w dolegliwościach dróg moczowych oraz chorobach bólowych stawów. Wywar z pokrzywy oczyszcza organizm i zapobiega tworzeniu się kamieni na nerkach. Napar z pokrzywy należy parzyć przez nie krócej niż 20 min. Aby zmniejszyć intensywność zapachu pokrzywy, warto dodać nieco soku z malin lub miętę.
0 Komentarze