Skrzyp polny to jedna z najpopularniejszych roślin polskich, która rośnie na całym świecie. Istnieje wiele odmian tej rośliny. Znana jest ze względu na wszechstronne właściwości oraz obecność dobroczynnych składników odżywczych. Znalazła bardzo szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie oraz kosmetologii. Wykazuje działanie przeciwkrwotoczne, co szczególnie jest szanowane wśród kobiet, które miewają obfite miesiączki.
Właściwości lecznicze to cechy wyróżniające skrzyp polny. Wysoka zawartość flawonoidów sprawdza się w przypadku dny moczanowej, ponieważ zwiększa objętość moczu i wspomaga jego usuwanie z organizmu. Ponadto działa rozkurczowo na drogi żółciowe, uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. Co więcej, wykazano, że skrzyp polny posiada również zdolności uspokajające.
Skrzyp polny
Skrzyp polny to roślina, która znalazła swoje zastosowanie w medycynie naturalnej wiele lat temu. Należy do rodziny skrzypowatych, jest byliną, która występuje na terenie całej Europy. W Polsce roślina ta bardzo często mylona jest z przydrożnym chwastem ze względu na jej częste występowanie. Skrzyp polny porasta łąki, nasypy kolejowe, kartofliska, przydrożne drogi.
Skrzyp polny - przeciwwskazania
Prozdrowotne działanie skrzypu polnego zostało dowiedzione licznymi badaniami. Jednak nierozważne oraz nieumiejętne jego stosowanie może przynieść nieoczekiwane skutki uboczne. Najlepiej przed podjęciem decyzji o włączeniu skrzypu polnego do codziennej pielęgnacji tudzież diety, warto skonsultować z lekarzem. Zbyt częste spożywanie herbaty ze skrzypu polnego może przyczynić się do eliminacji z organizmu tiaminy - witaminy B1. Objawami tego niedoboru mogą być: drżenie rąk, bóle brzucha, biegunka, ogólne zmęczenie.
Skrzyp polny na włosy
Skrzyp polny bardzo często kojarzy się z preparatami na wzmocnienie włosów. Nic dziwnego, roślina ta wykazuje zdolności regeneracyjne struktury włosa. Skrzyp polny można znaleźć w ekologicznych szamponach, odżywkach czy maseczkach nakładanych na skórę głowy. Obecna w skrzypie polnym krzemionka odpowiada za wzmocnienie włosów, skóry oraz paznokci. Niedobór tego związku może być widoczny na skórze głowy oraz paznokciach, które staną się bardziej łamliwe i kruche.
Skrzyp polny - właściwości
Skrzyp polny ma bardzo szerokie zastosowanie z tego względu wykazuje następujące właściwości:
- Pobudzenie przemiany materii
- Oczyszczenie organizmu
- Działanie krwiotwórcze
- Działanie moczopędne
- Działanie ściągające
- Działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne
- Działanie przeciwreumatyczne
- Uszczelnienie naczyń krwionośnych
Skrzyp polny - kiedy zbierać?
Roślinę można tak naprawdę zbierać całe lato. Jeżeli skrzyp polny ma zostać przeznaczony do właściwości leczniczych warto gromadzić go w miesiącu sierpniu. W tym czasie następuje największe stężenie kwasu krzemowego. Należy ścinać wyłącznie zdrowe pędy, które są najbardziej zielone. Zebrane rośliny powinny być suszone pod przykryciem, aby została zachowana naturalna barwa.
0 Komentarze