Szałwia lekarska to roślina o znakomitych właściwościach ściągających, przeciwzapalnych, poprawiających trawienie. Roślina ta, to surowiec leczniczy, który posiada liście zbierane w maju. Szałwia wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, które sprawiają, że jest ona wykorzystywana do produkcji kosmetyków, jako przyprawa, a także jako składnik nalewki.
Szałwia lekarska w języku łacińskim oznacza „leczyć” tudzież „ratować”. Pod tym oznaczeniem kryje się bogactwo jej właściwości. Dzięki specyficznemu zestawowi zawartych w niej substancji znalazła zastosowanie m.in w lecznictwie. W liściach szałwii znajdują się: tujon, cyneol, kamfora, bornel oraz pinen. Co więcej, zawiera również taniny i flawonoidy.
Szałwia lekarska
Lekarska szałwia posiada zasoby związków żywicowych, kwasów organicznych oraz spore ilości witamin: witaminę A, witaminę C, witaminy z grupy B. Co więcej, bogata jest także w minerały takie jak: wapń, magnez, cynk, żelazo, potas czy sód. Tak zasobny skład sprawia, że dosłownie leczy ciało, poprawia wygląd i wspaniale oddziałuje na samopoczucie.
Zastosowanie szałwii lekarskiej:
- Biegunka
- Stany zapalne jamy ustnej, dziąseł
- Stany zapalne błony śluzowej przewodu pokarmowego
- Bóle brzucha, wzdęcia
- Osłabienie perystaltyki jelit
- Zbyt skąpe miesiączkowanie
- Dolegliwości skórne, uszkodzenia naskórka
- Świąd, zapalenie okolic intymnych
Jakie działanie wykazuje szałwia lekarska?
- Przeciwzapalne
- Przeciwbakteryjne
- Przeciwgrzybicze
- Hamuje wzrost wielu drobnoustrojów chorobotwórczych
- Hamuje samoczynne wycieki mleka u matek karmiących
- Zmniejsza potliwość
- Ogranicza drobne krwawienia z naczyń włosowatych
Cena za szałwię lekarską tudzież herbatę ziołową waha się od kilku do kilkunastu złotych. Szałwia jest ziołem, które można spalać. Dawniej palenie szałwii kojarzyło się z rytuałem okadzania siebie i domu, co miało przynieść błogosławieństwo.
Szałwia lekarska - uprawa, przycinanie
Idealny czas na przycinanie szałwii to wiosna, ponieważ roślina wypuszcza wówczas nowe pędy oraz liście. Dzięki zebranym liściom można z nich zrobić herbatę szałwiową lub wykorzystać jako przyprawę. Innym sposobem na skorzystanie z rośliny jest odcięcie pędu szałwii i włożenie go do szklanki z wodą. Po 2 tygodniach roślina pokaże korzenie i będzie można ją zasadzić do gruntu. Najlepsze rozwiązanie na to aby uprawa szałwii przynosiła faktyczne efekty, jest rozmnażanie jej za pomocą sadzonek.
Jakie działanie dla zdrowia człowieka ma szałwia lekarska?
Jak wskazują badania, szałwia lekarska posiada właściwości antybakteryjne i działa nie tylko na bakterie, lecz także wirusy. Jej napary poprawiają trawienie, redukują wzdęcia, obniżają cholesterol we krwi i działają również wykrztuśnie, ściągająco co wspomaga usuwanie wydzieliny z oskrzeli. Niweluje problemy związane z okresem i menopauzą. Działa jak lek na uderzenia gorąca, bezsenność. Maść z szałwią lekarską świetnie oddziałuje na skórę problematyczną.
Szałwia lekarska to lek na zakażania i infekcje. Co więcej, napar z szałwii pomaga w leczeniu krwawiących dziąseł.
0 Komentarze