Roślina lecznicza wykorzystywana przede wszystkim w ziołolecznictwie i kosmetyce. Rumianek pospolity to zioło, które posiada uniwersalne działanie i jest bezpieczne dla dzieci. Surowiec rozpoznawalny jest przez swoje białe koszyczki kwiatowe, które zbiera się i suszy w temperaturze poniżej 35˚C.
Rumianek pospolity jest rośliną jednoroczną, której okres suszenia przypada na późną wiosnę. Wszechstronne zastosowanie oraz wielozadaniowe działanie, sprawia że surowiec leczniczy jest pożądany nie tylko w medycynie naturalnej, kosmetyce, lecz także w domu. Herbaty z rumianku pospolitego znakomicie wpływają na nastrój, poprawiają samopoczucie, relaksują.
Jak wygląda rumianek pospolity? Opis
Kwiaty rumianku pospolitego pozyskiwane są późną wiosną i wczesnym latem, kiedy to zaczynają kwitnąć. Koszyczki kwiatowe poddaje się procesowi suszenia, który odbywa się w warunkach naturalnych. Same kwiaty posiadają w sobie 1,5% olejku eterycznego, w którym znajdują się związki przeciwalergiczne. Co więcej, rumianek pospolity jest cennym źródłem flawonoidów, choliny, kumaryny, witaminy C oraz soli mineralnych.
Rumianek pospolity - przeciwwskazania
Mimo, iż rumianek pospolity posiada doskonałe działanie, dla pewnej grupy osób, może się on okazać szkodliwy. Rumianku nie powinny stosować ani używać osoby, które uczulone są na rośliny z rodziny Asteraceae. Pomimo właściwości antyalergicznych korzystanie z okładów z rumianku może powodować reakcję uczuleniową. Dlatego przed zastosowaniem rumianku pospolitego alergicy powinni skonsultować się z lekarzem.
Rumianek pospolity - zastosowanie w kosmetyce
Rumianek pospolity ze względu na to, że rzadko wywołuje reakcje alergiczne i fotouczające, wykorzystywany jest jako składnik wielu kosmetyków. Koszyczki kwiatowe stosuje się również w produkcji kremów, płynów do kąpieli czy maseczek pielęgnacyjnych na twarz. Ponadto, rumianek pospolity można znaleźć również w paście do mycia zębów.
Rumianek doskonale sprawdzi się na włosy, szczególnie dla blondynek, które pragną rozjaśnić swój naturalny kolor włosów. Po regularnym stosowaniu można uzyskać o 2 tony jaśniejszą barwę włosa. Rumianek pospolity potrafi również zwalczyć łupież czy zredukować wypadanie włosów. Dzięki niemu włosy są elastyczne i pełne blasku.
Rumianek pospolity - zastosowanie w lecznictwie
Koszyczki kwiatowe rumianku najczęściej służą do wszelkiego rodzaju naparów, które mają zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję całego organizmu. Rumianek sprawdza się w przypadku zapalenia spojówek. Kompresy nakładane na oczy uśmierzają podrażnienia. Picie naparu z rumianku zapewnia działanie uspokajające, rozkurczowe, antydepresyjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Kwiat ten użytkowany jest także w medycynie, gdzie wykorzystywany jest w sytuacjach stanów zapalnych przewodu pokarmowego, pęcherza moczowego, jako środek uspokajający, redukujący świąd, pieczenie, rumień. Pomoże w stanach owrzodzenia skóry, hemoroidach czy problemów z wypróżnianiem się.
0 Komentarze