Pietruszka zwyczajna jest rośliną, która naturalnie porasta półwysep Apeniński, Bałkany oraz w północno-zachodnią Afryke. Kwiaty pietruszki zakwitają od czerwca do sierpnia. Nasiona zaś dojrzewają od lipca do września. Pietruszka jest zatem rośliną, która potrzebuje dużego nasłonecznienia oraz dużej wilgotności.
Pietruszka zwyczajna posiada wiele właściwości leczniczych, które wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Ponadto pietruszka stanowi doskonałe urozmaicenie smakowe w kuchni. Nadaje się do wielu sałatek oraz mięs. Na co dzień w kuchni używana jest w dwóch formach: liści oraz korzeni. Obecnie natka pietruszki jest jedną z najczęściej stosowanych roślin o działaniu leczniczym.
Pietruszka zwyczajna
Pietruszka zwyczajna posiada w sobie prawdziwe bogactwo składników odżywczych. Zawiera w sobie mnóstwo witamin, m.in: A, K, C, E, B6, B12 oraz związki takie jak: tiaminę, ryboflawinę, niacynę. Oprócz tego posiada: fosfor, magnez, żelazo, wapń, miedź i potas. Liście pietruszki wykazują duże pokłady energii, węglowodanów, tłuszczu oraz białka. Tak ogromne pokłady substancji gwarantują wszechstronne działanie oraz zastosowanie.
Pietruszka zwyczajna - zastosowanie
Dzięki bogactwu składników aktywnych pietruszka zwyczajna wykazuje szerokie zastosowanie. Najczęściej używana jest jako przyprawa do kuchni, jednak wykorzystywana jest również w medycynie naturalnej. Pomaga przy:
- Leczeniu przeziębienia, ponieważ wspiera układ odpornościowy
- Leczeniu bakterii oraz grzybów
- Cukrzycy, ponieważ obniża poziom cukru we krwi
- Reumatyzmie, ponieważ pomaga zwalczyć zapalenie stawów
- Osteoporozie, ponieważ pietruszka zawiera w sobie duże pokłady wapnia oraz kwasu foliowego
- Schorzeniach układu moczowego, ponieważ zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych czy żółciowych. Ponadto chroni przed zakażeniami dróg moczowych.
- Bólach miesiączkowych
- Utrzymaniu świeżego oddechu
- Leczeniu i gojeniu się ran
- Wzdęciach, zapaleniu pęcherza
Oprócz tego pietruszka zwyczajna podawana jest w przypadku astmy, zatrzymaniu wody w organizmie, wysokim ciśnieniu, problemach z prostatą, dolegliwościach wątrobowych czy trawiennych.
Pietruszka zwyczajna - właściwości
Świeża natka pietruszki to jeden z głównych elementów zdrowej i zbilansowanej diety. Nać zawiera w sobie znacznie więcej substancji odżywczych niż korzeń. Liście są prawdziwą bombą odżywczą. Składniki te skutecznie oczyszczają krew z toksyn, silnie odtruwają wątrobę i regulują prace całego organizmu. Co więcej, spożywanie liści pietruszki wspomaga wydalanie moczu, a wraz z nim szkodliwych substancji. Pietruszka stosowana jest w profilaktyce i leczeniu anemii, stosowana przez kobiety w ciąży.
Pietruszka zwyczajna - uprawa
Do uprawy pietruszki potrzebna jest głęboka doniczka oraz jej korzenie, które trzeba wsadzić gęsto, byleby nie za głęboko. Doniczkę należy ustawić w miejscu nasłonecznionym i regularnie podlewać, ale tylko wtedy gdy ziemia jest przesuszona. Natkę pietruszki można mrozić, co ułatwia zachowanie jej naturalnych właściwości.
0 Komentarze