Zioła w kuchni lub na balkonie to genialny pomysł, jeśli jednak dysponujesz ogrodem – nie czekaj! Dowiedz się, jak sadzić i jak dbać o zioła ogrodowe!
Zioła w ogrodzie – wieloletnie
Do wieloletnich ziół ogrodowych zaliczamy: dziurawiec zwyczajny, estragon, lawendę lekarską, lubczyk, lebiodkę, melisę, miętę pieprzową, rutę zwyczajną, rozmaryn, szałwię czy tymianek. Są one nie tylko niebywale pyszne i aromatyczne – przede wszystkim posiadają mnóstwo leczniczych właściwości!
Jak sadzić zioła w ogrodzie?
Każda ziemia ogrodowa będzie dobra, choć zdecydowanie najlepiej postawić na próchniczą i łatwo nagrzewającą się, zawierającą wapń. Gleby podmokłe i ciężkie na pewno nie nadadzą się do uprawy ziół. By przygotować glebę do powstania ogródka ziołowego, koniecznie trzeba dobrze ją przekopać, spulchnić i pozbyć się trwałych chwastów. By odstraszyć szkodniki, wokół ogródka warto posadzić aksamitki. Można pokusić się również o zasilenie gleby kompostem raz na kilka lat. Ponieważ zioła kochają słońce, na miejsce ich posadzenia powinno się wybrać jak najbardziej nasłoneczniony teren. W celu ułatwienia późniejszej pielęgnacji, warto posadzić zioła pogrupowane w rzędach, po kilka sztuk jednego gatunku obok siebie. W przypadku sadzenia mięty weź pod uwagę fakt, że bardzo szybko się rozrasta, dlatego wymaga dużej przestrzeni (podobnie zresztą jak szałwia) i nie może rosnąć obok ziół, które rozwijają się wolniej. Przy logistycznym planowaniu rozkładu ogródka, wskazane jest również posadzenie wszystkich ziół jednorocznych obok siebie.
Jak uprawiać zioła w ogrodzie?
Na szczęście uprawa ziół to nic trudnego. W sezonie podlewaj je i usuwaj chwasty, a wiosną rozłóż wokół nich cienką warstwę kompostu. O nawożenie mineralne pokuś się dopiero wtedy, gdy rośliny zaczną rosnąć słabiej. Jeśli hodujesz zioła z cieplejszych rejonów świata, jesienią okryj je gałązkami świerka lub liśćmi. Zioła w postaci krzewinek przycinaj na wiosnę – będą miały dzięki temu gęściejszą koronę.
0 Komentarze