Wyglądają niesamowicie designersko, a smakują jeszcze lepiej - mowa oczywiście o ziołach. Co więcej - są łatwe w uprawie i bezproblemowo możesz umieścić je na swoim balkonie. Gwarantujemy, że dzięki nim zostanie okrzyknięty najpiękniejszym balkonem w okolicy!
Jak sadzić zioła na balkonie?
Sadząc zioła na balkonie powinniśmy wziąć pod uwagę dość ograniczoną przestrzeń. Z powodu małej ilości miejsca najlepiej wybrać rośliny, które najbardziej lubimy. Tak naprawdę nie potrzeba nam wiele - wystarczy słońce, woda, ziemia, dobre sadzonki i osobna doniczka dla każdego zioła. Zdecydowanie najwłaściwszym rozwiązaniem będą te gliniane, nieposiadające szkodliwego ołowiu. Nasiona (przechowywane uprzednio w suchym i ciepłym miejscu) lub sadzonki umieszczamy w doniczce, w której jest już nieco ziemi. Po włożeniu sadzonek dodajemy jeszcze więcej gliny, pamiętamy jednak, że nie wypełniamy nią doniczki po brzegi. 80-90% zapełnionego naczynia zdecydowanie wystarczy. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, najlepiej umiejscowić nasze zioła po stronie południowej - te roślinki po prostu uwielbiają słońce.
Zioła na balkonie - rodzaje
Zasiane rodzaje ziół powinny zależeć od naszych preferencji. Fani kuchni włoskiej zdecydują się na bazylię, oregano, tymianek i pietruszkę, zwolennicy francuskiej wybiorą estragon, a miłośnicy meksykańskiej z pewnością postawią na kolendrę.
Wyborem obowiązkowym zdaje się być mięta, której używać można na milion sposobów - poczynając od herbaty, biorąc pod uwagę desery i sałatki, kończąc na mojito. Przy sadzeniu mięty warto pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu, w przeciwnym wypadku szybko się rozrośnie i zdominuje pozostałe rośliny. Co istotne, istnieje sporo gatunków mięty. Wyróżnić możemy miętę pieprzową, cytrynową, ale i czekoladową, bananową czy truskawkową. Jakie wspaniałości kryje jeszcze mięta? Bez problemu przezimujesz ją na balkonie!
Aromatyczny tymianek, podobnie jak oregano, idealnie pasuje do ryb, makaronów i mięs, natomiast pietruszka i szczypiorek nadadzą się do zup, past i kanapek.
Zioła na balkonie - uprawa
Po umieszczeniu ziół w pełnym słońcu (lub - ewentualnie - w lekkim półcieniu), należy dbać o ich regularne podlewanie. Zioła zasadzone w doniczkach są szczególnie nieodporne na przesuszenie lub przelanie, dlatego naczynia te powinny cechować się dużymi otworami na spodzie, dzięki którym nadmiar wody będzie mógł swobodnie odpływać. Znajdujące się w doniczce ziele nie wymaga nawożenia, jeśli tylko zostało posadzone w żyznej ziemi - jednorocznym roślinom w zupełności wystarczą składniki pokarmowe zawarte w ziemi ogrodowej.
Posiadasz zioła wieloletnie? Wykorzystaj nawozy naturalne, wprowadzające do podłoża mikroorganizmy glebowe i substancje organiczne.
Nie zapominaj o regularnym przycinaniu roślin. Warto robić to przed południem, koniecznie podczas słonecznych dni, obowiązkowo nożyczkami lub dobrze zaostrzonym nożem. Dzięki temu zioła będą krzewiły się odpowiednio, nasiona nie będą się zawiązywały, a nowe, ciągle namnażające się liście okażą się niemożliwe do policzenia!
Zimujące na balkonie rośliny należy odpowiednio zabezpieczyć - najlepiej zrobić to poprzez obtoczenie doniczki styropianem, obsypanie pędów kopczykiem z kory i owinięcie wszystkiego białą agrowłókniną.
Zioła na balkonie - kiedy siać?
Termin siewu zależy od rodzaju zioła. Dla przykładu, idealny czas na zasianie bazylii rozpoczyna się końcem marca, a kończy w połowie maja. Miętę najlepiej siać w marcu (zdecydowanie!), oregano w kwietniu, rzeżucha natomiast przyjmie się przez cały rok, niezależnie od miesiąca.
0 Komentarze