Ich nazwa wywodzi się od Prowansji, francuskiego regionu, znanego głównie z nieopisanych zasobów aromatycznych ziół. Dzięki kuchni francuskiej mieszanka ziół prowansalskich została rozpowszechniona na całym świecie, który ceni ją za zapach i smak.
Zioła prowansalskie - skład
Głównym składnikiem ziół prowansalskich jest tymianek, posiadający lekko gorzki smak i utrwalający bezbłędny aromat mieszanki. Oryginalne zioła francuskie wzbogacone są również o szczyptę lawendy, która podkreśla smak kompozycji. W kwestii reszty składników: rozmaryn i jego korzenno-sosnowy zapach pobudzają apetyt, cząber łagodzi, a bazylia orzeźwia.
Zioła prowansalskie - proporcje
Klasyczne proporcje ziół prowansalskich to łyżeczka szałwii, cząbru, mięty pieprzowej i rozmarynu, dwie łyżeczki oregano, bazylii i tymianku oraz pół łyżeczki roztartej lawendy. Natychmiast po zbiorach zioła należy dokładnie wysuszyć, obowiązkowo w zaciemnionym i ciepłym pomieszczeniu, którego temperatura nie przekracza jednak 40°C. Całość powinna być gotowa do przygotowania po kilku dniach. Podczas kruszenia, warto oddzielić zdrewniałe części ziela od reszty, którą następnie najwłaściwiej będzie przechowywać w woreczkach płóciennych. Trzymane w ten sposób przyprawy zachowają swój smak i niepowtarzalny aromat nawet przez pół roku.
Zioła prowansalskie - właściwości
Okazuje się, że zioła prowansalskie posiadają spore znaczenie lecznicze - przyspieszają metabolizm poprzez wspomaganie wydzielania enzymów trawiennych. Tymianek obniża ciśnienie krwi i stosowany jest w leczeniu astmy, rozmaryn łagodzi ból mięśni, poprawia pamięć i pozytywnie wpływa na włosy i układ odpornościowy, bazylia zmniejsza natomiast obrzęki i stany zapalne. Cząber niweluje bóle głowy, zaburzenia żołądka, nudności i kolki, szałwia zaś jest bakteriobójcza - doskonale poradzi sobie z zakażeniem dziąseł czy błon śluzowych gardła. Zioła prowansalskie używane są często w diecie bezsolnej, w przypadku problemów z ciśnieniem. Ich stosowanie polecane jest także wszystkim borykającym się z problemami żołądkowymi. Mieszanka ziół prowansalskich jest uniwersalną potrawą, komponuje się jednak najlepiej w połączeniu z ciemnym mięsem. Prócz tego warto dodawać ją do do sałatek, ryb, potraw grillowanych, zup czy twarożku.
0 Komentarze