Czy wiesz, że zaćma jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób powyżej 40. roku życia? Na całym świecie jest więcej przypadków tego schorzenia niż jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej i retinopatii cukrzycowej łącznie. Choć statystyki są niekorzystne, nie martw się! Bez względu na wiek, możesz podjąć kroki, dzięki którym zapobiegniesz zaćmie lub spowolnisz jej rozwój. Zdrowe odżywianie, ochrona oczu oraz suplementacja takich składników jak luteina – to tylko kilka z możliwych rozwiązań.
Czym jest zaćma i jak się objawia?
Zaćma to zmętnienie normalnie przezroczystej soczewki oka. Dla osób, które mają zaćmę, patrzenie przez zmętniałe soczewki przypomina trochę spoglądanie przez mroźne lub zaparowane okno. Pogorszenie widzenia, spowodowane zaćmą, może utrudniać czytanie, prowadzenie samochodu (zwłaszcza w nocy) i rozpoznawanie twarzy. Większość przypadków zaćmy rozwija się powoli i nie zaburza wzroku na samym początku. Ale z czasem choroba w końcu pogorszy jakość widzenia.
Objawy zaćmy obejmują: nieostry lub przyćmiony obraz, rosnące trudności z widzeniem w nocy, wrażliwość na światło, potrzeba jaśniejszego światła do czytania i innych czynności, widzenie specyficznej „aureoli” wokół źródła światła, blaknięcie lub żółknięcie kolorów oraz podwójne widzenie w jednym oku. Na początku zmętnienie widzenia spowodowane zaćmą może dotyczyć tylko niewielkiej części soczewki oka, więc możesz nie zdawać sobie sprawy z jakichkolwiek problemów ze wzrokiem.
Luteina i inne rozwiązania – jak zapobiegać zaćmie?
Działania zapobiegawcze związane z zaćmą przede wszystkim powinny obejmować regularne badania oczu. Mogą one pomóc w wykryciu wielu problemów ze wzrokiem na ich najwcześniejszych etapach. Lekarze zalecają także rzucenie palenia oraz ograniczenie spożywania alkoholu. Dobrą praktyką będzie noszenie okularów przeciwsłonecznych – promieniowanie ultrafioletowe ze słońca może przyczynić się do rozwoju zaćmy.
Wreszcie – osoby, które konsekwentnie przestrzegają zdrowej diety, zawierającej owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, ograniczają ryzyko powstawania zaćmy. Przeciwutleniacze i fitochemikalia znajdujące się w owocach i warzywach, które mogą zmniejszać ryzyko opisywanej choroby, obejmują witaminy A, C i E, a także luteinę i zeaksantynę. Dwa ostatnie wymienione składniki są niezwykle ważne dla zdrowia oczu.
Luteina, podobnie jak zeaksantyna, odpowiada za widzenie centralne oraz zapewnia najwyższą ostrość wzroku. Osoby, które mają problem z zachowaniem właściwej diety i dostarczaniem tego składnika w codziennym żywieniu, mogą zdecydować się na suplementację luteiny. Na rynku nie brakuje sprawdzonych preparatów z czystym składem, pomagających w utrzymaniu prawidłowego widzenia.
0 Komentarze