Objawiające się nudnościami, wymiotami i kolką, zapalenie trzustki najczęściej jest wynikiem kamicy żółciowej lub nadmiernego spożywania alkoholu. Regularne konsumowanie naparów ziołowych znacząco zmniejszy ból i złagodzi powstałe stany zapalne.
Zioła na trzustkę
Przy leczeniu trzustki kategorycznie należy wystrzegać się konsumpcji wszelkich preparatów ziołowych, które zostały sporządzone na bazie alkoholu. Wśród ziół polecanych na oczyszczanie trzustki wyróżniamy: liść borówki czernicy (posiadający właściwości przeciwzapalne, obniżający jednocześnie poziom cukru we krwi), kłącze perzu (usuwające niechciane związki i produkty przemiany materii), jaskółcze ziele (o działaniu bakteriobójczym, żółciopędnym, moczopędnym i rozkurczowym) oraz gymnemę - regenerującą miąższ trzustki. Nie wolno zapomnieć o pokrzywie zwyczajnej: sporządzone z niej herbatki obniżą poziom cukru, zadziałają moczopędnie i usprawnią pracę układu trawiennego, poprawiając przy tym przyswajanie pokarmów i - w szczególności - witamin. Pokrzywa, bogata w witaminę K, garbniki, flawonoidy i kwas pantotenowy, charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym, wpływa korzystnie na włosy, skórę i paznokcie oraz - dzięki dostarczaniu sporych ilości żelaza - zapobiega niedokrwistości. Nie wolno zapomnieć o niej przy leczeniu trzustki.
Zioła na trzustkę bez recepty
Jednymi z najskuteczniejszych ziół na trzustkę bez recepty są nagietek lekarski i mięta pieprzowa. Nagietek zadziała rozkurczowo, stymulując wytwarzanie soku trzustkowego i żółci, mięta pieprzowa natomiast - prócz pobudzenia wydzielania soków pokarmowych - wykaże się działaniem antybakteryjnym. Pięciornik gęsi poprawi apetyt, a jego rozkurczowe działanie ułatwi trawienie. Warto pamiętać również o zbawiennym działaniu borówki czernicy i krwawnika pospolitego - je także bezproblemowo można otrzymać bez recepty.
Zioła na trzustkę i wątrobę
W odróżnieniu od wątroby, trzustka nie dysponuje możliwością samodzielnej regeneracji. Ze względu na to warto zwracać na nią szczególną uwagę. Ze stanami zapalnymi układu trawiennego poradzi sobie pokrzywa zwyczajna, glistnik jaskółcze ziele zniweluje wymioty i nudności, wynikające niejednokrotnie z niedomagania trzustki, z kolei mięta pieprzowa wykaże się działaniem antybakteryjnym, a krwawnik pospolity zwiększy wydzielanie soku trzustkowego.
Pamiętaj, że niektórych ziół nie powinno łączyć się z konkretnymi farmaceutykami, dlatego ich ewentualne przyjmowanie należy uprzednio skonsultować z lekarzem.
0 Komentarze