Cząber to bardzo znana roślina przyprawowa, która wykazuje wiele właściwości wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Roślina ta pochodzi z obszarów Morza Śródziemnomorskiego. Znana była już w średniowieczu przez Rzymian, którzy przypisywali roślinie właściwości magiczne. Dzisiaj stanowi ozdobę przydomowych rabatów, przyprawę do wielu potraw oraz naturalny lek na wiele schorzeń.
Cząber ogrodowy znalazł szczególne zastosowanie w kuchni, gdzie dodawany jest do wielu dań mięsnych oraz tych, w których występują warzywa strączkowe. Co więcej, cząber ogrodowy wykorzystywany jest także w ziołolecznictwie, gdzie przyczynia się do łagodzenia ostrych biegunek, wzdęć, uczucia pełności oraz innych nieprawidłowości związanych z perystaltyką jelit.
Cząber ogrodowy
Cząber jest rośliną jednoroczną, która uprawiana jest zarówno na plantacjach jak i w przydomowych balkonach. Roślina dziko rośnie w południowo-wschodniej Europie oraz w Turcji. Cząber może osiągnąć wysokość 25 cm, posiada liście wąskołopatkowate lub wąsko-lancetowate i całobrzegie. Kwiaty rośliny są liliowate, różowe lub białe. Owoc to rozpadająca się na 4 rozłupki rozłupnia.
Cząber to roślina nadziemna, której pędy ścina się tylko w okresie kwitnienia (lipiec-wrzesień). Suszenie ziela polega na zawieszeniu pęczków na sznurku w miejscu, w którym panuje temperatura otoczenia. Cząber można także suszyć w temperaturze do 40°C.
Cząber ogrodowy zastosowanie
Cząber to roślina, która znana była już przed wiekami, zastępowała sól oraz pieprz. Ceniona za niezwykle właściwości lecznicze. Cząber po łacińsku oznacza Satureha - czyli nasycony, pełny.
Zastosowanie cząbru skupia się wokół dolegliwości pokarmowych oraz trawiennych. Terapię wspomagającą cząbrem stosuje się przy stanach zapalnych skóry oraz jamy ustnej, a także przy biegunkach, problemach z trawieniem, nieżytem wątroby oraz żołądka. Pomaga także przy niedokwaśności oraz bólu gardła. W kosmetyce wykorzystywany jest to maseczek ściągających. Sprawdzi się także do przemywania tłustej twarzy, jako tonik.
Aktualnie częściej zdarza się, że cząber wykorzystywany jest jako roślina lecznicza, ze względu na charakterystyczny, ostry smak, który dla wielu kojarzy się z zapachem pieprzu czarnego. Świeże liście rośliny dodaje się do fasoli oraz grochu, bobu, ziemniaków, jaj, twarożków oraz zup warzywnych. Otarty cząber pełni rolę składnika mieszanki do marynat, konserw mięsnych tudzież rybnych. Co ciekawe, wchodzi w skład mieszanek ziołowych w tym, ziół prowansalskich.
Cząber ogrodowy - właściwości lecznicze
Cząber posiada do 3% olejku eterycznego, który zawiera karwakrol, p-cymen oraz alfa i beta pinen, borneol, terpineol, kariofylen i linalol. Jak się okazuje, największe stężenie tych czynnych składników, jest wtedy gdy roślina dopiero zaczyna okres swojego kwitnienia. Poza tymi elementami olejku eterycznego, cząber wykazuje obecność flawonoidów, garbników, żywic, witaminy C, soli mineralnych w tym cynku, potasu oraz magnezu. Tak bogaty skład daje możliwość wszechstronnego działania.
Z tego względu cząber ogrodowy posiada właściwości:
- Przeciwbakteryjne
- Przeciwgrzybicze
- Przeciwzapalne
- Przeciwbiegunkowe
- Przeciwbólowe
- Antyoksydacyjne
0 Komentarze