W ostatnich latach rozwój medycyny jest bardzo spektakularny. Pojawiają się nowe sposoby i metody leczenia, a także wytyczne względem profilaktyki prozdrowotnej. Licznie przeprowadzone badania na temat zdrowego trybu życia wskazują dietę jako jeden z najważniejszych sposób poprawy jakości życia i funkcjonowania organizmu człowieka, a także jako predyktor zachowania zdrowia i profilaktyki względem chorób. Ponadto analizy danych wskazują, że dieta wspomaga procesy naprawcze organizmu i jest jednym z najłatwiejszych czynników, które podlegają modyfikacji. Stąd też wynika duże zainteresowanie konsumentów zdrowym jedzeniem, żywnością bio oraz licznymi dostępnymi na polskim rynku suplementami diety.
Żywność funkcjonalna - czym jest i jak wpływa na profilaktykę zdrowotną?
Stosunkowo nowym tworem jest pojęcie żywności funkcjonalnej, która odgrywa ważną rolę w diecie. Oprócz dostarczenia do organizmu składników odżywczych, czynnie wspomaga ona wszelkie zachodzące procesy fizjologicznej i przemiany biochemiczne. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi część suplementów diety może być z powodzeniem zaliczana do żywności funkcjonalnej.
Probiotyki - rola w organizmie
Od wielu lat w medycynie porusza się szeroko temat właściwości prozdrowotnych probiotyków, czyli preparatów wspomagających pracę układu immunologicznego. Wszelkie medyczne preparaty probiotyczne, jak również synbiotyki (które są połączeniem szczepów bakterii probiotycznych z prebiotykami) wykazują między innymi silne działanie immunomodulujące, bardzo korzystne dla organizmu. Wykazują one bardzo ważną rolę w redukowaniu stanów zapalnych zachodzących w organizmie w przebiegu infekcji i schorzeń, a także sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Dodatkowo przeciwdziałają one między innymi nietolerancji laktozy oraz mogą przyczyniać się do minimalizowania ryzyka wystąpienia nowotworom jelita grubego.
Dostępne są również liczne badania wskazujące na zależność pomiędzy przyjmowaniem probiotyków, a redukcją odczynów i reakcji alergicznych, powstawaniem osteoporozy czy korzystnym wpływie na bakterie Helicobacter pylori przyczyniającej się do rozwoju choroby wrzodowej żołądka.
Wybór odpowiedniego probiotyku do swoich potrzeb
Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju probiotyków. Najczęściej występują one w postaci kapsułek i tabletek, a także w saszetkach do rozpuszczania w wodzie. Coraz częściej pojawiają się również produkty, które można dodać do napoju lub jogurtu bądź po prostu rozpuścić bezpośrednio na języku - przykładem takiego probiotyku jest duński probiotyk QuickMelt.
Wybierając odpowiedni probiotyk należy zwrócić przede wszystkim uwagę na rodzaj, gatunek i dokładną nazwę szczepu bakterii, jakie zawiera dany produkt. Na przykład wspomniany wcześniej preparat QuickMelt zawiera szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus GG i Bifidobacterium lactis BL-04 - ich zadaniem jest uzupełnienie mikroflory w jelitach oraz poprawę składu biofilmu organizmu.
Bezpieczeństwo stosowania probiotyków i ich przechowywanie
Ważną cechą probiotyków jest przede wszystkim bezpieczeństwo ich stosowania - nie mają praktycznie większych skutków ubocznych, ich stosowanie nie jest obarczone ryzykiem. Dodatkowo regularne przyjmowanie probiotyków sprzyja łączeniu się ich z komórkami nabłonka jelit, co sprzyja wytwarzaniu się biofilmu, który umożliwia ich lepszy wzrost oraz rozwój we wnętrzu układu pokarmowego.
Odpowiednie przechowywanie probiotyków znacznie wpływa na efektywność ich stosowania. Poszczególne rodzaje probiotyków, w zależności od rodzaju bakterii jakie zawierają, należy przechowywać w lodówce bądź w temperaturze pokojowej w ciemnym miejscu. Wszelkie wytyczne zamieszczone są przez producenta i warto się do nich stosować, chcąc zachować pełną skuteczność suplementów.
Probiotyki - korzystne wspomaganie zdrowia
Nie od dziś mówi się, że stan jelit stanowi odzwierciedlenie całego stanu organizmu i to właśnie prawidłowa mikroflora w układzie pokarmowym stanowi bardzo dobrą profilaktykę oraz zapewnia prawidłowego funkcjonowanie układu odpornościowego. Nic w tym dziwnego więc, że stosowanie probiotyków staje się coraz bardziej popularne - nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, jak jeszcze do niedawna czy w celach łagodzenia biegunek i innych problemów z układem pokarmowym.
Badania jednoznacznie wskazują na korzystną rolę probiotyków w funkcjonowaniu organizmu i w zdrowiu - warto wybrać preparat dobrej jakości, aby mieć pewność, że suplementacja będzie bardzo efektywna.
Artykuł partnera
0 Komentarze