Mimo, że leczenie trądziku niejednokrotnie okazuje się naprawdę uciążliwe, wcale nie jest niemożliwe! Przy próbach neutralizowania wysypki nie zapomnij o szerokim zastosowaniu ziołolecznictwa.
Zioła na trądzik różowaty
W zwalczaniu trądziku różowatego skuteczna będzie zielona herbata, złocień ogrodowy i gorzkla właściwa. Składniki zielonej herbaty zmniejszą rumień twarzy dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwzapalnemu, a złocień ogrodowy zawarty w kremie może działać tak skutecznie jak farmaceutyki neutralizujące wysypkę. Co istotne, w niektórych przypadkach ekstrakt z gorzkli właściwej doprowadził do zupełnego wygojenia krost już po 6 tygodniach stosowania.
Zioła na trądzik hormonalny
Maseczki ziołowe, działające przeciwzapalnie, tonizująco i kojąco, a także roślinne napary do picia i przemywania to doskonałe wspomaganie w leczeniu trądziku hormonalnego. W tym przypadku wskazane jest także używanie nagietku lekarskiego, mniszku lekarskiego, dziurawca zwyczajnego i fiołka trójbarwnego. Dobre działanie wykazuje również sok z dziurawca, który warto stosować 2-3 razy dziennie przed jedzeniem, po 25-40 kropli rozpuszczonych w kieliszku wody.
Zioła na trądzik młodzieńczy
Napary są najprostszym, a także najtańszym środkiem, który stosuje się do niwelowania trądziku młodzieńczego. Sprawdzi się tu napar z bratka, czyli fiołka trójbarwnego, który można pić solo lub w towarzystwie innych ziół, np. rumianka, skrzypu czy pokrzywy. Naparu z bratka warto używać także do przemywania twarzy i zastąpić nim tonik. Ziołowe maseczki kupisz lub wykonasz samodzielnie - polecane są m.in. maseczki oczyszczające księdza dr. Tadeusza Podbielskiego oraz żel z aloesu, zwalczający bakterie i ściągający pory.
Jakie zioła na trądzik?
Najpopularniejszym zielem używanym do walki z trądzikiem jest nagietek lekarski, który najlepiej pomoże w pozbyciu się toksyn. Napar z nagietkiem z powodzeniem można przygotować samodzielnie w domu. Przy trądzikach powstających w wyniku nieprawidłowej przemiany materii, wspomagająco zadziała napar z ziela bratka, korzenia cykorii podróżnika i kłącza pieprzu - powinno się go spożywać w ciepłej postaci 3 razy na dobę. Procesy metaboliczne pobudzi mieszanka złożona z bratka, skrzypu i mniszka lekarskiego. Napar ze skrzypu w ekspresowych torebkach sprawdzi się w przypadku łojotoku.
0 Komentarze