Adaptogeny stały się w ostatnich latach niezwykle popularne, gdyż redukują stres, który może negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza gdy ma charakter przewlekły. Obecnie nie brakuje sytuacji generujących chroniczne napięcie nerwowe. Z tego powodu naturalne sposoby na stres są pożądane i chętnie wybierane przez wielu Polaków. Jakie skutki uboczne mogą wywoływać adaptogeny? O czym warto pamiętać przed rozpoczęciem suplementacji?
Jakie informacje znajdziesz na ulotce dołączonej do adaptogenów?
Choć adaptogeny zostały dość dobrze przebadane, to zawsze przed rozpoczęciem suplementacji należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej przez producenta. Stanowi ona źródło cennych informacji. Podczas lektury można poznać sposób dawkowania danego suplementu diety, jego szczegółowy skład i ewentualne działania niepożądane. Te ostatnie zazwyczaj pojawiają się u niewielkiej grupy osób, niemniej nigdy nie wiadomo, kto do niej należy.
Jakie normy muszą spełniać adaptogeny?
Adaptogeny to rośliny, które zostały szczegółowo przebadane. Przypisanie do tej grupy nie zachodzi w sposób arbitralny. Roślina musi spełniać ściśle określone i dość restrykcyjne wymagania. Przede wszystkim adaptogeny nie mogą toksycznie oddziaływać na organizm człowieka i wykazywać właściwości uzależniających. Ponadto ich przyjmowaniu musi towarzyszyć niespecyficzna reakcja na stres i normalizacja procesów zachodzących w ustroju. Nie wszystkie zioła dodawane do suplementów diety spełniają te kryteria. Tym restrykcyjnym wymogom sprostały tylko nieliczne takie jak ashwagandha, gotu kola czy różeniec górski.
Czy adaptogeny wywołują skutki uboczne?
Choć wszystkie adaptogeny są nietoksyczne i u wielu zażywających je osób obserwuje się większą wytrzymałość na stres, wzrost odporności i korzystny wpływ na układ hormonalny, to czasem mogą wystąpić skutki uboczne. W tym miejscu warto nadmienić, iż każdy organizm jest inny. Z tego powodu nawet lekarze układają indywidualny program leczenia, ponieważ nie istnieją uniwersalne leki, które sprawdzałyby się u wszystkich. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku suplementów diety. Rośliny adaptogenne mogą przecież uczulać osoby wrażliwe na określone substancje.
Objawy detoksykacji – jak postępować przy reakcji Herxa?
Najczęściej spotykane skutki uboczne adaptogenów wynikają z detoksykacji organizmu, do której się przyczyniają. Zachodzi tutaj reakcja Herxa. Manifestuje się ona bólem głowy, nadmierną sennością, pogorszeniem samopoczucia i zwiększonym wydzielaniem potu. Reakcja Herxa towarzyszy pozbywaniu się szkodliwych substancji z organizmu. Te nie zostają z niego usunięte od razu, lecz najpierw trafiają z narządów do krwi, co może skutkować gorszym samopoczuciem. Przy detoksykacji należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż proces oczyszczania zostanie zakończony. Czasem jednak objawy towarzyszące reakcji Herxa są na tyle uciążliwe, iż należy je zredukować, zmniejszając dawkę przyjmowanych adaptogenów oraz pijąc duże ilości wody. Po ustąpieniu niepożądanych symptomów, można powrócić do porcji rekomendowanych przez producenta.
Czy organizm może wykazywać zwiększoną wrażliwość na adaptogeny?
Skutki uboczne adaptogenów to również zbyt intensywne sny, które mogą wydawać się bardzo realistyczne, a przez to utrudniać nocną regenerację. W takiej sytuacji zaleca się przyjmowanie ostatniej dawki suplementu maksymalnie o 14. Osoby nadwrażliwe na kofeinę często też stosują tę zasadę w przypadku kawy czy herbaty. Często obie kwestie są ze sobą powiązane, gdyż wynikają z wysokiej wrażliwości układu nerwowego, który jest wyczulony na bodźce, w tym substancje chemiczne.
Kiedy konieczne jest zmniejszenie dawki adaptogenów?
Czasem należy indywidualnie dopasować dawki adaptogenów, ponieważ ktoś wykazuje zwiększoną wrażliwość na zawarte w nich substancje. To całkowicie naturalne zjawisko, z którym często spotykają się anestezjolodzy, dobierając znieczulenie do operacji. Istnieje wiele czynników, które decydują o wrażliwości na powszechnie stosowane substancje. Zaliczamy do nich m.in. wiek, płeć, masę ciała i indywidualne cechy metaboliczne oraz związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Warto o tym pamiętać, sięgając po adaptogeny.
Dlaczego nie należy zwiększać dawki adaptogenów na własną rękę?
Dawka wskazana przez producenta powinna być bezwzględnie przestrzegana. Nie należy jej zwiększać na własną rękę, gdyż nie wzmocni to korzystnego oddziaływania suplementu diety na organizm. Może natomiast wywołać skutki uboczne.
Czy możliwa jest alergia na adaptogeny?
Przyjmowanie adaptogenów może również skutkować reakcją alergiczną. Np. ashwagandha jest blisko spokrewniona z pomidorem i ziemniakami. Jeśli dana osoba cierpi na alergię na pomidory, może okazać się, że witania ospała również wywoła u niej reakcję uczuleniową. W takiej sytuacji, niestety, trzeba zrezygnować z przyjmowania ashwagandhy.
Artykuł partnera
0 Komentarze