Coraz więcej osób używa soczewek kontaktowych. Mogą być stosowane przez osoby krótko lub dalekowzroczne, mające astygmatyzm, czy przy starczowzroczności. Największą popularnością cieszy się wariant miesięczny. Przy modelach o przedłużonym trybie noszenia należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny użytkowania. Prawidłowa dezynfekcja zapobiega infekcji oczu i zapewnia komfort widzenia. Jaki płyn wybrać do pielęgnacji soczewek i czy można go czymś zastąpić w czasie awaryjnej sytuacji?
Jak wybrać odpowiedni płyn?
Wybór odpowiedniego środka zależny jest od materiału, z którego wykonane są soczewki. Produkty, których tryb noszenia jest dłuższy niż jeden dzień, muszą być odpowiednio dezynfekowane. Czynność ta wymaga ścisłego zastosowania się do instrukcji podanej przez producenta. Specyfik czyszczący dedykowany soczewkom twardym usuwa z ich powierzchni wszelkie zanieczyszczenia. Osady z białka, tłuszczu i glikoprotein niwelowane są przez tabletki odbiałczające, które powinny być stosowane wraz z płynem. Przedłużają żywotność produktu.
W przypadku soczewek miękkich można wybierać spośród szerokiego asortymentu środków wielofunkcyjnych. Tego typu płyn do soczewek ma za zadanie nie tylko oczyścić zabrudzenia, osady białkowe, usunąć drobnoustroje, ale też nawilżyć soczewkę, zregenerować i wpłynąć na wygodę użytkowania. Na rynku dostępne są również odpowiednie warianty dla alergików. Coraz większą popularnością cieszą się produkty oksydacyjne, które wykorzystują zneutralizowany w procesie oczyszczania 3% nadtlenek wodoru. Doceniane są za skuteczność bakteriobójczą i brak konserwantów. Polecane są do artykułów twardych i miękkich konwencjonalnych.
Soczewki, które nie potrzebują płynów do pielęgnacji
Produktem, który nie potrzebuje dodatkowych akcesoriów w postaci odpowiedniego płynu, tabletek, czy pudełka do przechowywania są soczewki kontaktowe jednodniowe. Są łatwe w użyciu, nie trzeba pamiętać o ich pielęgnacji. Codziennie używa się nowej pary. Zdejmowane wyrzucane są do śmieci. Nie mogą być wykorzystane ponownie. Pozwala to na zachowanie higieny i uniknięcie błędów w przypadku nieprawidłowej dezynfekcji. Stosowanie ich jest wygodne, ale wiąże się z większym wydatkiem finansowym, niż w przypadku produktów wielokrotnego użytku.
Zasady prawidłowej pielęgnacji
Żeby działanie płynu przyniosło oczekiwane efekty, trzeba ściśle stosować się do instrukcji użytkowania. Należy dostosować odpowiedni środek do indywidualnych potrzeb i nie mieszać ani nie zmieniać marki podczas użytkowania jednej pary. Ważną kwestią jest również to, jak przechowywać soczewki. W specjalnym pojemniczku zawsze powinna znajdować się świeża porcja specyfiku. Nie można używać jej wielokrotnie. Kosmetyk należy nalewać, unikając dotykania końcówki aplikatora. Produkt powinien być przechowywany w suchym, ciemnym miejscu o temperaturze pokojowej. Ma określoną przydatność, dlatego nie można go stosować po upływie określonej na ulotce daty.
W awaryjnej sytuacji, gdy zapomni się o zabraniu lub zakupie nowej partii płynu, można w zastępstwie wykorzystać sól fizjologiczną. Jest to środek doraźny i nie może być stosowany jako stały zamiennik dedykowanych środków pielęgnacyjnych. Nie należy przemywać soczewek kontaktowych zwykłą wodą lub utlenioną, a tym bardziej nie zaleca się stosowania detergentów.
Artykuł partnera
0 Komentarze