Prawidłowe funkcjonowanie nerek zależy od wielu czynników, m.in. diety, aktywności fizycznej, przewlekłych chorób itp. To oznacza, że nasz układ moczowy możemy wspomagać na kilka sposobów, a im to wsparcie bardziej kompleksowe, tym lepiej. Wiele korzystnych substancji dostarczają zioła. Warto pamiętać o tym planując zdrową dietę. Po jakie składniki ziołowe sięgnąć w trosce o prawidłowe funkcjonowanie nerek? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.
Dieta – podstawa zdrowia nerek
Zrównoważona dieta to jeden z najważniejszych aspektów wpływających na funkcjonowanie nerek. Schorzenia układu moczowego, takie jak kolka nerkowa, wynikają z gromadzenia się w nim nierozpuszczalnych złogów. Wytrącają się one z moczu i zbierają w nerkach i przewodach moczowych, utrudniając tym samym przepływ płynów.
Celem diety jest wiec zmniejszenie kwasowości (alkalizacja) moczu. Zaleca się więc mniejsze spożycie produktów zawierających puryny – surowiec do produkcji kwasu moczowego. Kiedy jest go zbyt dużo, wydalany jest przez nerki i przesyca mocz. W ten sposób zaczynają kształtować się kryształy, a w następstwie kamienie nerkowe.
W diecie unikajmy więc takich produktów jak: czekolady, kakao, śledzie, sardynki, zup gotowanych na wywarach mięsnych i kostnych oraz roślin strączkowych.
Wpływ ziół na nerki
Wsparciem w utrzymaniu zdrowych nerek są także rośliny i zioła. Wiele z nich posiada składniki i substancje poprawiające funkcjonowanie układu moczowego. Oto kilka przykładów:
- Skrzyp polny – zawiera w sobie flawonoidy i związki krzemu.
- Pietruszka zwyczajna – bardzo popularny dodatek do potraw zawiera w sobie olejek eteryczny oraz flawonoidy.
- Perz właściwy – perz znany jako chwast polny może stanowić także wsparcie dla organizmu. Jego łącze jest tradycyjnym składnikiem poprawiającym wydajność nerek.
- Kozieradka pospolita – wysuszone nasiona kozieradki zawierają w sobie m.in. saponiny, flawonoidy oraz związki białkowe.
- Rdest ptasi – ziele sprzyjające eliminacji wody z układu moczowego. Usuwa patogenne bakterie i zmniejsza ich przyleganie do ścian dróg moczowych.
- Lubczyk ogrodowy – korzeń lubczyku ma działanie diuretyczne, czyli wspomaga funkcje wydalnicze organizmu.
Dieta dla zdrowia nerek
Jak pokazują powyższe przykłady, to co jemy ma także ogromne znaczenie w kontekście zdrowia naszych nerek. Osoby cierpiące z powodu kamicy nerkowej powinny wzbogacić swój jadłospis o cytrusy, soki owocowe, mleko, chudy ser oraz miód. Warto także pamiętać o ziołach i ich leczniczych właściwościach. Zawarte w nich składniki znajdziemy także w suplementach diety jak np. tabletki Fitolizyna. Kapsułki zawierają m.in. korzeń pietruszki, skrzyp i kłącze perzu.
Artykuł sponsorowany
0 Komentarze