Rozmaryn to wielozadaniowe ziele. Może być stosowane nie tylko jako aromatyczna i niezwykle intensywna przyprawa w kuchni, lecz także jako środek zwalczający niektóre dolegliwości zdrowotne. Jak używać rozmarynu lekarskiego, aby wydobyć z niego cenne składniki odżywcze i skorzystać z jego właściwości?
Rozmaryn posiada działanie, które jest w stanie sprzeciwić się bakteriom, wirusom oraz grzybom. Stosowany jest w przypadku alergii oraz w profilaktyce miażdżycowej, czy nawet nowotworowej. Co więcej, wspomaga funkcjonowanie układu kostnego oraz mięśniowego, a jest to szczególnie docenianie w przypadku artretyzmu, czy reumatyzmu.
Rozmaryn lekarski
Rozmaryn to roślina, która przez cały czas pozostaje tak samo zielona. Należy do gatunków, które naturalnie rosną w rejonie Morza Śródziemnomorskiego. W Polsce uprawa występuję wyłącznie szklarniowo. W kuchni, rozmaryn jest szczególnie doceniany ze względu na swoją intensywność smaku. Sprawdza się w przypadku dań mięsnych, marynat oraz sosów. Świetnie komponuje się z cytryną, oliwią oraz czosnkiem.
Właściwości lecznicze rozmarynu
Lekarski rozmaryn znalazł wiele zastosowań przede wszystkim w lecznictwie. Liście tej rośliny stanowią doskonałe podłoże do leczenia skurczy mięśni gładkich. Terapia z z zastosowaniem rozmarynu zwalcza problemy jelitowe, szczególnie zaparcia. Olejek z rozmarynu wykorzystywany jest podczas bóli reumatycznych. Okłady z tego ziela działają uspokajająco i relaksująco.
Obecność kwasów kawowych oraz rozmarynowych łagodzi wszelkie stany zapalne. Kwasy fenolowe chronią przed stresem oksydacyjnym. Wyciąg z rozmarynu skutecznie zwalcza działanie wolnych rodników i chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV.
Rozmaryn lekarski - jak stosować?
Korzystanie ze zdrowotnych właściwości rozmarynu lekarskiego może odbywać się na różne sposoby. Najpopularniejsze z nich to:
-
Herbata z rozmarynu
1 szklanka wrzątku i łyżka liści rozmarynu. Parzyć 20 min, stosować 3-4 razy po 100 ml.
-
Olejek z rozmarynu
Stosować do kąpieli, inhalacji, masażu, kompresów na skórę.
-
Wino z rozmarynu
1 litr białego wina i 1 garść liści rozmarynu. Roztwór pozostawić na 7 dni, stosować nie częściej niż 2 razy dziennie po 30 ml.
-
Nalewka z rozmarynu
stosować do przemywania skóry problematycznej, na suche i pozbawione blasku włosy. 1 łyżka mielonego rozmarynu i 5 łyżek spirytusu. Roztwór pozostawić na 7 dni, stosować do 4 razy dziennie po 5 ml na 100 ml wody.
Rozmaryn lekarski zastosowanie w kosmetyce
Wyciąg z rozmarynu służy także do produkcji wielu perfum oraz innych kosmetyków zapachowych. Olejki z rozmarynu lekarskiego cechują się właściwościami, które wspierają porost włosów czy ich ogólną pielęgnację. Ponadto, wyciąg z tego ziela może działać przeciwzmarszczkowo oraz odżywczo.
Rozmaryn lekarski zastosowanie w kuchni
Rozmaryn lekarski w kuchni stosuje się pod dwoma postaciami, suszu lub świeżych liści. Ze względu na swój aromat, dopełnia smakiem każdą potrawę. Można go stosować do potraw mięsnych, sosów, dipów, sałatek oraz ryb.
0 Komentarze