Jednoroczna roślina, należąca do rodziny astrowatych - nagietek lekarski. Ziele, które zawiera w sobie bogactwo drogocennych składników, dzięki którym możliwe jest naturalne leczenie. Wykorzystywany jest w branży farmakologicznej oraz zielarskiej. Z nagietka można wykonywać napary, wywary, maseczki oraz środki lecznicze.
Nagietek lekarski
Roślina, która naturalnie zamieszkuje rejon Morza Śródziemnomorskiego, w Polsce bardzo dobrze się przyjęła, co świadczy o częstej obecności tego kwiatu w ogrodach. Nagietek lekarski to skarbnica cennych pierwiastków oraz związków chemicznych, do których można zaliczyć: antyoksydanty, flawonoidy, wolne rodniki. Inne aktywne składniki to: karotenoidy, polisacharydy, kwasy fenolowe, kumaryny, fitosterole oraz śluzy. Napar z nagietka zalecany jest szczególnie w przypadku dolegliwości układu pokarmowego, np. nieżytu żołądka czy jelit.
Nagietek lekarski - właściwości i zastosowanie
Nagietek lekarski w zastosowaniu wewnętrznym polecany jest dla osób, które cierpią na skurcze żołądka. Kwiat nagietka używany jest także w przypadku wrzodów, w okresie rekonwalescencji oraz po zabiegach chirurgicznych. Kobiety chętnie sięgają po tę roślinę, jeżeli występują u nich zaburzenia miesiączkowania.
Stosowanie zewnętrzne nagietka lekarskiego jest zalecane przy ciężko gojących się ranach. Roślina świetnie oddziałuje na skórę, odbudowując naskórek, kojąc oparzenia, stłuczenia oraz stany zapalne. Dodatkowo nagietek lekarski można wykorzystać w przypadku leczenia rzęsistkowicy. Stosowany napar z nagietka lekarskiego na powieki działa nawilżająco oraz ochronnie. Podrażnienie oraz zmęczenie zostają zlikwidowane.
Nagietek lekarski - potężna siła lecznicza
Nagietek lekarski to ziele, które przez wielu uważane jest za nadzwyczajne. Wszystko przez unikalne działanie, które wspiera ogólne funkcjonowanie organizmu. Jak donoszą badania, nagietek lekarski posiada właściwości hamujące rozwój nowotworów. Jest to możliwe, ponieważ następuje wiązanie toksycznych związków przemiany materii, co przyczynia się do wzmocnienia sił obronnych. Oprócz bezpośredniego zastosowania, nagietek można spotkać w kosmetologii, a dokładniej w kremie, serum, maści, mleczku, szamponie, olejku czy paście.
Maść z nagietka lekarskiego
Maść z nagietka lekarskiego to wspaniałe antidotum na wszelkiego rodzaju stłuczenia, skaleczenia, siniaki, obrzęki czy nawet opuchlizny. Skoncentrowana formuła maści, wnika w głębokie warstwy naskórka działając od środka, zwalczając ból. Warto wspomnieć, że maść z tej rośliny bardzo często stosowana jest w szpitalach, po zabiegach operacyjnych. Nagietek lekarski może być także podawany w formie leków czy kropli do oczu. Jego właściwości pozwalają na szerokie użytkowanie, które przyjmuje różną postać.
Herbata z nagietka lekarskiego
Herbatka z nagietka lekarskiego to przyjemny kojący napój, który można stosować codziennie w rozsądnych dawkach. Nawet jedna szklanka przygotowanego naparu jest w stanie przynieść oczekiwane rezultaty. Herbatka z nagietka wzmaga wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, działa wzmacniająco na organizm, niszczy niektóre paciorkowce oraz gronkowce, uspokaja i relaksuje. Wystarczy przygotować 1 łyżkę suszonych kwiatów nagietka oraz 300 ml gorącej wody, a następnie parzyć pod przykryciem ok. 20 min.
0 Komentarze