Rośliny doniczkowe uprawiane w domu oprócz tego, że stanowią element dekoracyjny, wpływają również na nasze samopoczucie.
Zasady uprawy roślin w domu
Wybierając roślinę do wnętrza musimy zwrócić szczególną uwagę na warunki panujące w konkretnym pomieszczeniu. Większość roślin pokojowych pochodzi z rejonu tropikalnego lub subtropikalnego. W związku z tym rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują wysokiej temperatury i wilgotności oraz dość dużej ilości światła. Najważniejsze jest dopasowanie rośliny do warunków świetlnych. Inne rośliny ustawimy w pobliżu południowego okna, a inne dobrze będą się czuły na parapecie północnym. Większość roślin najlepiej rośnie w świetle rozproszonym.
Podlewanie roślin
Oprócz dostarczania roślinie odpowiedniej ilości światła, musimy również zapewnić jej odpowiednią ilość wody dostosowaną do jej zapotrzebowania. Do podlewania roślin najlepiej nadaje się odstana woda w temperaturze pokojowej. Woda powoduje, że roślina może rosnąć i się rozwijać, jednak jej nadmiar nie jest wskazany. Częstotliwość podlewania zależy od wymagań rośliny, od wielkości doniczki, w której roślina rośnie oraz od temperatury panującej w pomieszczeniu. Im więcej liści tym szybciej woda przez nie transpiruje i tym więcej wody roślina potrzebuje. Również wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza w pomieszczeniu powoduje zwiększone zapotrzebowanie na wodę. Jeśli po podlaniu woda wycieknie na podstawkę, należy ją zlać. Nadmiar wody może powodować gnicie korzeni. U rośliny, która została przelana można zauważyć zasychające końcówki liści lub nawet całych liści. Nadmiar wody może również doprowadzić do obumarcia całej rośliny. Istotna jest również pora dnia, kiedy podlewamy rośliny. Najlepiej robić to rano. Jeśli rośliny stoją na parapecie unikajmy podlewania ich w momencie największego nasłonecznienia. Więcej na temat domowej uprawy poszczególnych roślin możesz znaleźć na stronie ksiegaroslin.pl
Nawozy do roślin doniczkowych
Rośliny czerpią wszystkie substancje odżywcze z podłoża. Rośliny doniczkowe mają ograniczoną ilość ziemi w doniczce, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać im składniki mineralne. Ponieważ rośliny maja różne wymagania, nawożenie musimy dostosować do poszczególnej grupy roślin. Najlepiej wybrać preparat przeznaczony do konkretnej rośliny. Innego nawożenia wymagają storczyki, innego kaktusy, a jeszcze innego paprocie. Oprócz tego dla jakiej rośliny przeznaczony jest dany nawóz zwróćmy również uwagę na jego formę. I tak nawozy płynne przeznaczone dla konkretnej grupy roślin rozcieńczamy wodą zgodnie z zaleceniami producenta. Zastosowanie takiego nawozu daje szybki efekt np. w postaci lepszego wybarwienia liści, czy większej ilości zawiązanych kwiatów. Poprawia również ogólną formę rośliny. Podobnie działają nawozy krystaliczne, które również należy rozpuścić w wodzie i takim roztworem podlać roślinę, dla której dany nawóz jest przeznaczony. Nawozy te należy stosować systematycznie, aby roślina miała stały dostęp do składników odżywczych i prawidłowo się rozwijała. Występują również nawozy w formie stałej. Możemy kupić nawozy długodziałające w postaci granulek, które miesza się z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce lub stosuje się je w czasie przesadzania rośliny. Granulki nawozu długodziałającego mogą być ze sobą posklejane tworząc charakterystyczne koreczki. Nawozy te uwalniają swoją zawartość pod wpływem wody i temperatury, a roślina może pobierać składniki pokarmowe nawet do 4 miesięcy od aplikacji. Podobne działanie mają również pałeczki nawozowe, które dodatkowo mogą być wzbogacone w środki przeciw szkodnikom roślin. Innym sposobem dostarczenia roślinie składników mineralnych są nawozy stosowane dolistnie. Rośliny, które znoszą moczenie liści możemy spryskiwać odpowiednio rozcieńczonym nawozem.
Dostępne są także chusteczki, które oprócz tego, że dostarczają substancji odżywczych dbają również o czystość i zdrowy wygląd roślin. Alternatywą dla nawozów mineralnych są nawozy organiczne. Najłatwiejszy w stosowaniu jest biohumus, którym po rozcieńczeniu podlewamy roślinę. Dostępne są również oborniki granulowane, które możemy przemieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Nawozy organiczne poprawiają dodatkowo strukturę gleby. Pamiętajmy, aby wszystkie nawozy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Zbyt duże stężenie nawozu lub zbyt intensywne nawożenie może spowodować uszkodzenie korzeni lub liści, a nawet doprowadzić do zamierania całej rośliny. Uprawiając rośliny w domu pamiętajmy również o tym, że przeważnie w okresie zimowym spowalniają one swój metabolizm. Nawozy przeznaczone do dokarmiania roślin zimą nie mają w składzie azotu (N), żeby nie pobudzać ich do wzrostu. Zawierają głównie potas, fosfor i mikroelementy, które wpływają na dobrą kondycję kwiatów doniczkowych.
Przesadzanie roślin doniczkowych
Istotnym zabiegiem w uprawie roślin doniczkowych w domu jest ich systematyczne przesadzanie lub wymiana podłoża. Roślina rosnąc zwiększa swoje rozmiary nad ziemią, zwiększa się również ilość korzeni w podłożu. Niewystarczająca ilość miejsca w doniczce może powodować zahamowanie wzrostu lub nawet obumarcie rośliny. Najlepszym momentem na przesadzanie jest wiosna. Rośliny wznawiają wtedy wegetację i lepiej znoszą takie zabiegi. Pamiętajmy aby nie przesadzać roślin kwitnących i owocujących. Przystępując do przesadzania przygotujmy sobie odpowiednio dużą doniczkę. Najlepiej 2 – 4 cm większą od poprzedniej. Ważne żeby miała otwory w dnie, które pozwolą na odpływ nadmiaru wody.
Podłoża do roślin
Przy bardzo dużych roślinach przygotujmy doniczkę, która proporcjonalnie do niej pasuje. Kolejną potrzebną rzeczą jest podłoże dostosowane do wymagań danej rośliny oraz kamyczki, potłuczone doniczki czy keramzyt, które wykorzystamy jako drenaż. Przesadzając roślinę można wzbogacić podłoże w nawóz długodziałający lub hydrożel, który na dłużej zatrzyma wilgoć w podłożu. Przed przesadzaniem roślinę należy podlać. Ułatwi to nam bezpieczne wyjęcie rośliny z doniczki. Jeśli zauważymy, że korzenie rośliny są poskręcane – należy je rozprostować. Zbyt długie, uszkodzone lub uschnięte korzenie należy obciąć. Na dnie nowej doniczki należy ułożyć warstwę drenującą, następnie nasypać nowego podłoża. Roślinę sadzimy tak, aby rosła na tej samej wysokości co poprzednio. Po posadzeniu roślinę należy podlać. Pozwoli to na pozbycie się przestrzeni powietrznych wokół korzeni. Bezpośrednio po przesadzaniu roślin nie nawozimy. Poczekajmy ok miesiąca, aż roślina zregeneruje się po zabiegu.
Czyszczenie i pielęgnacja
Rośliny, które znajdują się w pomieszczeniach pokrywają się systematycznie kurzem. Kurz ten pokrywa liście, przez co rośliny tracą swoją dekoracyjność oraz ogranicza dostęp do światła, przez co spowolniona zostaje fotosynteza. Dlatego tak ważne jest, aby utrzymywać liście roślin w czystości. W zależności od rośliny możemy czyścić liście wilgotną szmatką lub specjalnymi chusteczkami, które nasączone są dodatkowo nawozem. Taki zabieg możemy przeprowadzać jednak jedynie u roślin, które mają duże, błyszczące liście. Rośliny z drobnymi liśćmi najlepiej umieścić jest pod prysznicem. Należy jedynie pamiętać, żeby ustawić delikatny strumień letniej wody i żeby zabezpieczyć doniczkę przed przelaniem rośliny. Istnieją również rośliny, które nie tolerują wody na powierzchni liści. Rośliny te pokryte są delikatnymi włoskami, tzw. kutnerem. Aby pozbyć się kurzu z powierzchni tych liści najlepiej zastosować miękki pędzelek. Aby wzmocnić dekoracyjny efekt roślin o dużych liściach można zastosować nabłyszczacz.
Nabłyszczacz do liści
Podczas czyszczenia roślin warto się im przyjrzeć i usunąć przekwitnięte pędy, uschnięte liście. Czasami warto również przyciąć roślinę, co pobudzi ją do wzrostu lub ograniczy nadmiernie wybujałe pędy. Podczas czyszczenia rośliny łatwo można również monitorować ewentualne choroby lub szkodniki roślin doniczkowych. Jeśli coś „gryzie” nasze rośliny, udajmy się do sklepu ogrodniczego po środki zwalczające szkodniki i po fachową poradę.
Błędy w pielęgnacji roślin
Podstawowym błędem w pielęgnacji roślin jest brak systematyczności. Zapominanie o niektórych zabiegach, a szczególnie o podlewaniu może doprowadzić do śmierci rośliny. Niekorzystnie na rośliny działa również nadgorliwość. Zbyt częste podlewanie skutkować może gniciem korzeni co w konsekwencji również może doprowadzić do obumarcia rośliny. Kolejnym częstym błędem w uprawie roślin jest zbyt częste nawożenie. Duże ilości nawozu kumulują się w małej ilości ziemi w doniczce co powoduje zasolenie podłoża. Dlatego tak ważne jest przesadzanie roślin i ścisłe trzymanie się dawkowania nawozów. Innym grzechem w stosunku do roślin jest zbyt mała wilgotność powietrza w pomieszczeniu oraz ogólne niedopasowanie rośliny do warunków panujących w naszym mieszkaniu.
0 Komentarze