Świeże zioła są niezastąpione w każdej kuchni. Dodają potrawom smaku i aromatu, a przy tym są pełne witamin. Są łatwe do uprawy w domu. Nawet na niewielkiej przestrzeni można posadzić ogródek ziołowy.
Podstawowe informacje o ziołach
Po pierwsze, zioła uwielbiają ciepło. Ważne jest, aby wybrać miejsce, które będzie im odpowiadało i zapewni ochronę przed wiatrem. Można je znaleźć w ogrodzie, na tarasie lub na kuchennym parapecie.
Sprawdź również: Jak przechowywać świeże zioła?
Zioła w domu można z powodzeniem uprawiać także w innych miejscach niż kuchnia. Gleba powinna być bogata w składniki odżywcze, próchniczna i odporna na działanie wody. Dobrym wyborem jest tradycyjna ziemia ogrodowa zmieszana z kompostem. Jej odczyn powinien być obojętny lub lekko zasadowy. Woda do podlewania ziół powinna mieć zawsze temperaturę pokojową. Można użyć wody z kranu, ale najlepiej jest pozostawić ją w butelce na kilka godzin, aby chlor w wodzie osiadł na dnie. Idealna temperatura dla ziół wynosi zazwyczaj od 15 do 20 stopni.
Jak siać zioła w doniczkach?
Ceramiczne doniczki świetnie nadają się do sadzenia ziół. Ważne jest, aby w dnie znajdowały się otwory. Im więcej otworów, tym lepiej. Potrzebujemy podstawy, która jest odpowiedniej wielkości dla każdej doniczki. Na początku wsypujemy drenaż ze żwiru, gruzu lub keramzytu. Następnie dodajemy 1/3 ziemi do doniczki. Następnie sadzimy sadzonki lub nasiona, po czym dosypujemy więcej ziemi. Dobrze ją ugniatamy. Powinna ona znajdować się 2 cm poniżej doniczki.
Jakie są najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas sadzenia ziół?
Do sadzenia ziół należy unikać kwiecistej gleby. Zazwyczaj zawiera ona zbyt dużo nawozów. Ważne jest, aby do uprawy ziół używać nawozów organicznych.
- Ważne jest przycinanie wierzchołków. Dzięki temu rośliny będą rosły równomiernie i stabilnie. Pamiętaj, że najbardziej aromatyczne młode łodygi i liście pojawiają się zaraz po przycięciu.
Najlepsze są świeżo zerwane zioła. Najlepiej robić to rano, zanim olejki eteryczne zaczną się wydzielać.
Zioła można suszyć, zamrażać lub konserwować w oleju lub occie.
- Zanim zasadzimy kiełki, należy je dobrze wypłukać, a następnie namoczyć w przegotowanym, letnim płynie. Kiełki preferują półcień. W jasnych miejscach szybko pleśnieją.
Rośliny jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie
Istnieją trzy rodzaje ziół: jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie. Te pierwsze nie wymagają wiele wysiłku przy sadzeniu i pielęgnacji, natomiast te drugie - po wykonaniu pierwszego wysiewu - pozwalają cieszyć się nimi dłużej.
Bazylia, cząber, majeranek i pietruszka to zioła jednoroczne.
Zioła dwuletnie: seler, kminek, koper włoski i seler naciowy.
Zioła wieloletnie: Dziurawiec, lawenda, estragon i lubczyk.
Upewnij się, że każda roślina została posadzona w osobnej doniczce.
0 Komentarze