Majeranek jest wyjątkową rośliną, ponieważ wykorzystywana jest nie tylko w kuchni jako przyprawa, lecz także w ziołolecznictwie. Majeranek stanowi naturalne właściwości, które pozwalają leczyć katar, kaszel, zatkane zatoki. Ziele wykorzystywane jest także w procesie odchudzania.
Majeranek
Majeranek w Europie uznawany był za tradycyjny symbol miłości. Stosowany przez Rzymian jako afrodyzjak. Używany był także do warzenia piwa oraz do produkcji wina. Majeranek jest rośliną niezwykle podobną do oregano. Dawniej ziele majeranku służyło jako naturalny środek na wzmocnienie serca czy wzmożenie popędu seksualnego. Po dziś dzień używany jest w medycynie naturalnej.
Majeranek - właściwości
Majeranek jest jedną z najczęściej używanych przypraw w polskiej kuchni. Dodaje się ją do potraw ciężkostrawnych takich jak: zupy z fasoli, grochu, pieczonej baraniny i wieprzowiny. Co więcej, suszony majeranek ma bardziej intensywny aromat niż świeże liście. W związku z tym zaleca się podawanie przyprawy na początku gotowania.
Majeranek - przeciwskazania
Tak jak każde ziele, stosowane w nadmiarze może powodować pewne skutki uboczne. Dlatego zaleca się rozsądne przyjmowanie naparów z majeranku. Maść majerankowa nie może być używana przez osoby, które uczulone są na główny składnik. Nadmierne stosowanie majeranku może prowadzić do pigmentacji skóry. Po nałożeniu maści majerankowej na skórę, należy unikać bezpośredniego kontaktu ze słońcem.
Majeranek w ciąży
Napar z majeranku doskonale niweluje ciążowe mdłości. Należy pić napój z majerankiem profilaktycznie do 3 razy dziennie, przygotowując roztwór w proporcji 1-2 łyżeczki suszonych ziół na jedną szklankę wody. Zaleca się także spożywanie samego majeranku.
Majeranek na zatoki
Majeranek doskonale działa na zatoki oczyszczając je. Napar z tego ziela efektownie rozgrzewa organizm i działa przeciwzapalnie. Tak przygotowany napar działa przeciwkaszlowo. Co więcej, pomaga uwolnić się od kataru oraz bólów głowy, które wynikały z problemów z krążeniem oraz zapaleniem zatok. Poza naparami warto stosować olejki majerankowe, które smaruje się na obolały i zatkany nos. Taka forma leczenia sprawdza się szczególnie w przypadku małych dzieci, dla których smak napoju majerankowego może nie być zbyt przyjemny.
Majeranek na kaszel
Działanie wykrztuśne majeranku wspiera usuwanie wydzieliny z dróg oddechowych, co sprawdza się przy kaszlu mokrym. Majeranek znalazł także zastosowanie w leczeniu zapalenia oskrzeli. Najczęstsza forma stosowania majeranku to napar, który wykonuje się przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Innym sposobem na załagodzenie chorób układu oddechowego jest stosowanie płukanek z majeranku na gardło.
0 Komentarze