Świetlik to ziele, które liczy ponad 450 gatunków roślin. Nazwa tego surowca w języku greckim oznacza „dobry nastrój”. Ziele świetlika wykorzystywane było z dawien dawna w medycynie ludowej jako specyfik na różnego rodzaju schorzenia. Niektórzy nazywają tę roślinę „mlecznym złodziejem”, ponieważ kradnie substancje odżywcze od innych roślin.
Ziele świetlika to roślina jednoroczna, która należy do półpasożytów. Dlaczego? Otóż przez specjalnie wykształcone ssawki pobiera substancje odżywcze wraz z solami mineralnymi od innych roślin, które znajdują się w pobliżu. Ziele występuje na torfowiskach, łąkach, obrzeżach lasów, w zaroślach. Jest to typowa roślina wilgotna.
Ziele świetlika
Ziele świetlika to roślina występująca głównie na terenach podmokłych, może osiągać wysokość nawet 50 cm. Jej liście są stosunkowo niewielkie, jajowate, eliptyczne. Kwiaty osadzone są w krótkich szypułkach. Roślina ta dysponuje wieloma cennymi związkami, z których najważniejsze to: flawonoidy, kwasy fenolowe, garbniki oraz kumaryny. Wymienione związki chemiczne posiadają działanie farmakologiczne, przeciwzapalne.
Ziele świetlika - okład na oczy
Świetlik lekarski cudownie działa na zmęczone i podrażnione oczy. Regularne stosowanie okładów może polepszyć ich ogólną kondycję. Jak zrobić okład z ziela świetlika? Należy wymieszać łyżeczkę świetlika ze szklanką wrzącej wody. Miksturę trzeba parzyć nie krócej niż 15 min. Ciepłe, lecz nie gorące okłady należy umieszczać na powieki. W celu jak najdłuższego utrzymana ciepła kompresów, zaleca się przykrycie ich zwiniętym ręcznikiem lub materiałową ściereczką. Mimo iż w aptekach występują gotowe maści, okłady z ziela są najskuteczniejszą metodą na zmęczone oczy.
Ziele świetlika - zastosowanie
Ze zdrowotnych właściwości ziela świetlika można korzystać zazwyczaj zewnętrznie. Wewnętrze stosowanie praktykowane jest wyłącznie w przypadku homeopatii. Świetlik świetnie radzi sobie w przypadku podrażnień spojówek czy brzegów powiek. Szczególnie używany jest przez osoby, które spędzają długie godziny przed komputerem. Odwar z ziół stosuje się w postaci ciepłych kompresów. Ziele świetlika dostępne jest w formie suszu, olejków, kropli do oczu tudzież maści.
Ziele świetlika - właściwości
Ziele świetlika dzięki swoim właściwościom znalazło zastosowanie w okulistyce. Wyciągi z tej rośliny stosowane są w celu zredukowania stanów zapalnych oraz objawów alergii. Wysoka zawartość aukubiny powoduje zahamowanie wydzielania się histaminy. Obecne w składzie ziela świetlika garbniki, skutecznie uszczelniają naczynia krwionośne, zwłaszcza siatkówki oka.
Ziele świetlika do picia. Czy ziele świetlika można pić?
Ziele świetlika przeznaczone jest przede wszystkim do stosowania zewnętrznego. Jednak istnieją przypadki, w których to zaleca się picie odwaru z ziela świetlika. Jak go samodzielnie wykonać? Wystarczy 1 łyżkę ziela zalać szklanką letniej wody, a następnie ogrzewać pod przykryciem. Doprowadzenie do wrzenia nie jest konieczne. Przygotowany roztwór należy przecedzić, a następnie wypić.
0 Komentarze