Estragon to bylica zwana dragankiem, należy do rodziny astrowatych. Dawno temu nazywana była wężowcem i stosowano ją po ukąszeniu węża. Jest to roślina przyprawowa, która wywodzi się z Azji Południowej i Środkowej. Posiada bardzo specyficzny palący smak oraz ostry zapach.
Co to jest estragon?
Estragon to roślina przyprawa, która posiada dwie odmiany: francuską i rosyjską. Ta pierwsza, jest nieco łagodniejsza, posiada wąskie i lśniące listki, które są nieco anyżkowe w smaku. Estragon rosyjski posiada węższe listki, które pozbawione są wyrazistego koloru, nie mają także anyżkowego zapachu. Estragon jest rośliną wieloletnią która doskonale radzi sobie w trudnych warunkach i znosi nawet kilkunastostopniowy mróz.
Estragon - przyprawa
Smak estragonu porównywany jest do anyżu. Z tego powodu należy korzystać z niego z umiarem. Zapach tej przyprawy uwalniany jest niemal natychmiast, z powodzeniem może zastąpić sól kuchenną. Estragon zaleca się do stosowania w diecie bezsolnej. Przyprawa ta doskonale komponuje się z daniami rybnymi, gotowanymi i duszonymi warzywami, omletami, owocami morza. Dodaje także smaku potrawom mięsnym. Liście estragonu podawane są do sałatek jarzynowych, surówek, pizzy, serów a także do sosów czy dipów.
Estragon - właściwości
Estragon to roślina, która z powodzeniem stosowana jest przede wszystkim w kuchni. Jej liście są prawdziwą skarbnicą takich związków jak: jod, sole mineralne, flawonoidy, garbniki, olejki eteryczne oraz karoten. Co więcej, posiada także witaminę C oraz A. To w głównej mierze za sprawą właśnie tych związków właściwości tej rośliny są tak szerokie. Można wyróżnić:
- Działanie łagodzące ból zębów
- Działanie antybakteryjne i przeciwzapalne
- Działanie łagodzące dolegliwości skórne
- Działanie wpływające na prawidłową pracę przewodów żółciowych oraz wątroby
- Działanie wpływające na obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi
- Działanie zapobiegające miażdżycy i chorób układu krwionośnego
- Działanie pobudzające układ trawienny i poprawiające apetyt
Estragon - do czego?
Estragon przyprawowy wykorzystywany jest do pieczeni, gdyż wydobywa z potraw niesamowity aromat. Stosowany jest także do kiszenia ogórków czy kapusty. Przetwory z wykorzystaniem estragonu nabierają wyjątkowego, ostrego smaku. Dostępny w sprzedaży ocet estragonowy używany jest do przyprawiania galaretek mięsnych, barszczu, majonezu czy marynowanych grzybów. Co więcej, estragon wchodzi w skład wielu musztard, szczególnie tych francuskich.
Estragon zamiennik. Czym zastąpić estragon?
Estragon można zastąpić najprostszą mieszanką przypraw, w zależności do jakiego dania ma ona zostać użyta. Zarówno ostra jak i słodka papryka sprawdzi się w przypadku drobiu oraz pieczonych ziemniaków. Do sosów z pewnością nada się gałka muszkatołowa, zaś tymianek i oregano to przyprawy idealne do grillowanego mięsa, zup, sałatek, czy warzyw gotowanych na parze. Zarówno curry jak i kolendra to przyprawy, które tak jak estragon mogą być stosowane jako zamiennik soli do marynat, mięs czy ryb.
0 Komentarze