Potrzebujesz detoksykacji i regeneracji wątroby? Sięgnij po naturalne metody leczenia! Przekonaj się, jakie zioła są bezkonkurencyjne w neutralizowaniu wątrobowych dolegliwości.
Jakie zioła na wątrobę?
Mniszek lekarski! Można spożywać go w formie domowej herbaty. Wystarczy, że korzeń mniszku zagotujesz w wodzie przez kilka minut, a po zdjęciu wywaru z palnika dodasz do niego dwie łyżki pociętych liści zioła. Parz wszystko przez 40 minut, odcedź i gotowe! Na wątrobę pomoże również dziurawiec, pobudzający wydzielanie żółci, niwelujący bóle i kolki, redukujący obrzęki, a w dodatku zmniejszający przygnębienie i depresję. Jego moczopędne i przeciwzapalne działanie warunkuje hiperozyd. Kolejną pomocną w dolegliwościach wątrobowych rośliną jest karczoch, stymulujący wytwarzanie żółci. Nie bez powodu karczoch stosuje się głównie podczas niewydolności oraz stanów zapalnych wątroby i dróg żółciowych.
Zioła na wątrobę - ostropest
Ostropest plamisty to zdecydowanie najbardziej polecane zioło do kuracji wątroby. Jego czynnym składnikiem (tkwiącym w jego owocach) jest sylimaryna. Właściwości sylimaryny stabilizują błonę komórkowe wątroby, chronią ją przed działaniem toksyn i przyspieszają jej regenerację. Flawonoidy zawarte w ostropeście usuwają z organizmu wodne rodniki, działając przeciwnowotworowo. Ostropest plamisty zmniejsza również poziom złego cholesterolu i reguluje pracę pęcherzyka żółciowego. Do kolejnych jego właściwości należy utrzymanie odpowiedniego poziomu stężenia glukozy we krwi i likwidowanie problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, odbijanie się i żylaki odbytu. Ostropest doskonale sprawdzi się także w przypadku zatruć pokarmowych i alkoholowych.
Zioła na wątrobę i trzustkę
W przeciwieństwie do wątroby, trzustka nie posiada zdolności do samodzielnej regeneracji, więc powinniśmy dbać o nią szczególnie. Ze stanami zapalnymi układu trawiennego dobrze poradzi sobie pokrzywa zwyczajna (a dodatkowo wpłynie pozytywnie na włosy, paznokcie i układ odpornościowy!). Glistnik jaskółcze ziele zniweluje wymioty i nudności, wynikające często właśnie z niedomagania trzustki, z kolei mięta pieprzowa wykaże się działaniem antybakteryjnym. Krwawnik pospolity zwiększy wydzielanie soku trzustkowego.
Zioła na wątrobę i woreczek żółciowy
Ziele dymnicy wspomoże opróżnianie pęcherzyka żółciowego dzięki rozkurczowemu działaniu na mięśnie gładkie, chroniąc jednocześnie komórki wątroby. Ziele dymnicy będzie doskonałym pomocnikiem w radzeniu sobie z bólami żołądka, wzdęciami i nudnościami. Kłącze kurkumy zapobiegnie powstawaniu kamieni żółciowych, przywracając kurczliwość pęcherzyka i ułatwiając przepływ żółci przez przewody żółciowe. Niestety, kłącze kurkumy zmniejsza krzepliwość, zatem osoby przyjmujące warfarynę powinny zastąpić przyjmowanie tego produktu innym, by uniknąć krwawienia.
0 Komentarze