Lawenda lekarska czyli inaczej lawenda wąskolistna jest znaną rośliną ozdobną, która wykazuje szereg zdrowotnych właściwości. Dzięki nim lawenda znalazła zastosowanie nie tylko w lecznictwie, ale również w kosmetologii. Co więcej, wykorzystywana jest także w kuchni, jako cenna i niezwykle aromatyczna przyprawa.
Lawenda lekarska zawiera w sobie prawdziwe bogactwo cennych składników aktywnych. Można do nich zaliczyć m.in: kumaryny, garbniki, sole mineralne, antocyjany, fitosterole, triterpeny, a także olejki eteryczne. Roślina kwitnie na przełomie lipca i sierpnia i to właśnie w tym czasie można zbierać ziele. Jeśli lawenda ma sprzyjające warunki może osiągnąć wysokość nawet pół metra i utworzyć naprawdę gęste kępy. Jej intensywny i charakterystyczny zapach wykorzystywany jest jako aromat odświeżający.
Lawenda lekarska (lavandula officinalis)
Lawenda lekarska jest surowcem lekarskim, który poddawany jest procesowi suszenia. Kwiat lawendy wykazuje wielozadaniowe działanie, które wykorzystywane jest w wielu dziedzinach, najważniejsze z nich to: żółciopędne, uspokajające, wiatropędne, poprawiające trawienie, odkażające, rozkurczająco oraz miejscowo rozgrzewające. Lawendę wąskolistną najczęściej można dostać w formie suszu zamkniętego w papierowych saszetkach oraz olejku eterycznego.
Lawenda lekarska - zastosowanie
Kwiat lawendy jest na tyle uniwersalny, że powinien znajdować się w każdym domu jako kwiat ozdobny, jako olejek eteryczny czy przyprawa do kuchni. Oprócz tych najprostszych zastosowań lawenda znana jest także ze swojego silnego działania, które wpływa kojąco na organizm. Lawenda znalazła zastosowanie w łagodzeniu stresu emocjonalnego oraz napięcia nerwowego. Doskonale pobudza aktywność umysłową. Ponadto wpływa na poprawę apetytu, łagodzi bóle miesiączkowe, a do tego działa rozluźniająco.
Lawenda lekarska właściwości lecznicze
Kwiat lawendy ma ogromne możliwości zastosowania. Preparaty, które posiadają w swoim składzie kwiat lawendy wpływają m.in na: rozkurczanie mięśni gładkich w przewodzie pokarmowym oraz drogach moczowych, wspomagają trawienie, zmniejszają dolegliwości związane z bólem brzucha oraz kolkami jelitowymi, normalizują ruchy perystaltyczne jelit.
Co więcej, kwiat lawendy wykazuje działanie:
- Wspomagające wydzielanie kwasu żołądkowego
- Usprawniające procesy trawienne
- Zwiększające wydzielanie żółci do wątroby
- Usprawniające przepływ żółci
- Rozluźniające mięśnie
- Łagodzące bóle miesiączkowe oraz brzucha
- Redukujące bóle napięciowe
Lawenda lekarska zastosowane w kosmetyce
Lawenda lekarska jest także świetnym składnikiem wielu kosmetyków, najczęściej kremów. Ze względu na swoje antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze działanie, przyspiesza gojenie się ran, regeneruje naskórek. Bardzo często wchodzi także w skład toników do skóry wrażliwej, która potrzebuje ukojenia. Lawendę wąskolistną mogą także stosować osoby, które borykają się z trądzikiem. Dzięki leczniczym właściwościom lawendy, stany zapalne zostają ukojone, a wydzielanie sebum zminimalizowane.
0 Komentarze