Istnieje wiele różnych rodzajów diet. Niektóre z nich są zdrowe, ale są też takie, które mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z nich oraz opisujemy znaki ostrzegawcze, które mogą sygnalizować, że dana dieta może być szkodliwa.
Co się dzieje z organizmem podczas diety ?
Istnieje wiele rodzajów diet: dieta kremlowska, dieta japońska, dieta kefirowa, dieta monoproduktowa itp. W większości przypadków polegają one na drastycznym ograniczeniu ilości spożywanych pokarmów, a także na całkowitej eliminacji niektórych produktów. Jeśli zmniejszysz swoją zwykłą porcję o więcej niż 20%, Twój organizm odbierze to jako stres. A podczas stresu do krwiobiegu uwalniany jest hormon kortyzol.
Kortyzol wpływa na metabolizm białek i węglowodanów. Hormon ten rozbija cząsteczki białka, podnosi poziom cukru i prowokuje powstawanie tkanki tłuszczowej. To dlatego dodatkowe kilogramy zawsze wracają po przejściu danej osoby na regularną dietę. Jednak z powodu stresu, jakiemu poddany został ludzki organizm, uruchamia on mechanizm, dzięki któremu przybiera na wadze intensywniej niż przed dietą.
Dodatkowo nagłe skoki hormonów nie są dobre dla naszego metabolizmu. Dlatego jednym z zagrożeń związanych z dietami są zaburzenia metaboliczne. Może to prowadzić do szeregu konsekwencji, od nadwagi po poważne zaburzenia, które wymagają długiego przyjmowania leków. Dlatego stosowanie niebezpiecznej diety, czyli takiej, która przede wszystkim ogranicza kalorie lub spożycie określonej żywności. Może ona przynosić szybko efekty, ale może też mieć poważne negatywne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Pomimo niektórych korzyści, często te diety nie są trwałe i mogą powodować inne znaczące problemy zdrowotne.
Szkodliwość diety low-carb (no-carb)
Nazywana jest również dietą proteinową, kremlowską lub Atkinsa. Jest to chyba najpopularniejszy obecnie sposób na odchudzanie. Idea tej metody polega na tym, że trzeba praktycznie wyeliminować wszystkie węglowodany. Białko i tłuszcz można jednak spożywać bez ograniczeń. Istnieją również warianty, które nakazują spożywanie wyłącznie niskotłuszczowego twarogu i chudego mięsa.
Sposób, w jaki działa ta dieta bez węglowodanów, polega na tym, że jeśli nie masz wystarczającej ilości glukozy, twoje ciało zaczyna ją samodzielnie syntetyzować, rozbijając rezerwy tłuszczu. Ale ten stan jest już zaburzeniem metabolicznym, które trzeba będzie później leczyć.
Skutki stosowania diety proteinowej:
- obfitość pokarmów białkowych przeciąża nerki, co może powodować ich dysfunkcję;
- układ trawienny nie radzi sobie z dużą ilością białka, a przewód pokarmowy może zacząć gnić i fermentować;
- oddech człowieka ma charakterystyczny przykry zapach spowodowany obfitą produkcją amoniaku.
- Zdradliwość i szkodliwość diet wykluczających węglowodany wynika także z tego, że wielu ich zwolenników odwołuje się do zaleceń lekarzy. Rzeczywiście, w przypadku zespołu metabolicznego, cukrzycy i innych podobnych schorzeń endokrynolodzy zalecają ograniczenie spożycia cukru i innych węglowodanów. W takich przypadkach osoba ma już zaburzenia, które wymagają pilnego leczenia i specjalnej diety.
Niebezpieczeństwo diety ketogenicznej
Drugą skrajnością jest dieta keto, opracowana specjalnie dla epileptyków. W tym rodzaju diety, organizm jest stale w stanie ketozy ze względu na wykluczenie zarówno węglowodanów, jak i białek. Dieta ketogeniczna została pierwotnie stworzona dla pacjentów z poważnymi zaburzeniami, nie jest odpowiednia dla zdrowego organizmu.
Dieta beztłuszczowa - dlaczego jest szkodliwa?
W przeciwieństwie do poprzedniego podejścia, ten sposób odżywiania całkowicie eliminuje tłuszcze. Jedni zalecają wyeliminowanie z diety tylko niezdrowych tłuszczów zwierzęcych, a inni włączenie do niej tłuszczów roślinnych.
Jakie są zagrożenia i szkodliwości tej diety?
- Tłuszcze są źródłem witamin, więc taki sposób odżywiania może prowadzić do hipowitaminozy.
- Lipidy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu płciowego i hormonalnego, a ich brak stwarza duże ryzyko zaburzeń hormonalnych.
- Tłuszcz roślinny jest źródłem "wolnych" węglowodanów, które pomagają utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
- Szkody wynikające z diety wykluczającej lipidy objawiają się dość szybko: włosy i paznokcie stają się matowe i łamliwe, brakuje też niezbędnych witamin.
- Jeśli unikanie tłuszczów stanie się nawykiem żywieniowym, z czasem wzrasta ryzyko miażdżycy i innych chorób naczyniowych, a także może dojść do zaburzenia produkcji hormonów płciowych. Konsekwencją jest hirsutyzm, dysfunkcja jajników i niepłodność.
Diety jednoskładnikowe - dlaczego są niebezpieczne?
Najpopularniejsze z nich to kaszki. Inną opcją jest jedzenie tylko twarogu, tylko owoców, tylko surowego jedzenia itp. Jedną z odmian jest dieta pitna, w której można jeść pokarmy płynne i półpłynne: np. herbatę, soki, mleko, kefir, zupy krem. Ta metoda odchudzania jest uważana za jedną z najskuteczniejszych, ponieważ niemal od pierwszego dnia waga drastycznie spada.
Nie należy się jednak zbytnio ekscytować - to woda opuszcza ciało jako pierwsza. To samo dzieje się z dietą bezsolną. Szybka utrata wagi spowodowana jest płynami, tkanka tłuszczowa pozostaje na swoim miejscu. Szkodliwość ciągłego siedzenia na kaszy czy jogurcie jest oczywista:
- układ trawienny jest poddawany nieprawidłowym obciążeniom, co może sprowokować załamanie;
- niedobory soli i mikroelementów bardzo szybko będą miały szkodliwy wpływ na serce i inne narządy;
- brak płynów to duży stresor, na który organizm odpowie nową porcją kortyzolu.
Niebezpieczeństwo każdej diety
Główną szkodliwością diet polegających na skrajnym ograniczeniu żywienia jest to, że nie mogą one stać się pełnoprawnym nawykiem. Nie da się żyć bez witamin, białka czy na tysiącu kalorii dziennie cały czas ćwicząc. Doprowadzi to do wyczerpania organizmu. Dodatkowo po powrocie do normalnej diety waga wróci, a w 80% przypadków będzie to również nadwaga. Kolejna dieta nie będzie już tak skuteczna, a ciężko wypracowane kilogramy pojawią się ze zdwojoną siłą. To wszystko są naturalne reakcje naszego organizmu na stres.
Oczywiście, gdy ograniczenie pewnych pokarmów jest konieczne ze względów medycznych, lepiej trzymać się zalecanego schematu żywienia. Zalecenia lekarza mają na celu długoterminową zmianę nawyków żywieniowych. A wszystkie ograniczenia mają pomóc pacjentowi uniknąć ciężkich stanów, takich jak kwasica czy hiperglikemia, ale nie pomóc mu zmieścić się w ulubioną sukienkę.
0 Komentarze