Roślina lecznicza, należąca do rodziny astrowatych - arnika górska, zawiera wiele cennych i unikalnych składników odżywczych. Wykorzystuje się ją głównie w dziedzinie lecznictwa, jako środek oddziałujący na wiele układów w organizmie człowieka. Arnika rośnie w górach w Europie oraz Północnej Ameryce. Dowiedziono, że istnieje aż 30 odmian tej rośliny.
Arnika znana jest ze swoich szczególnych właściwości. Roślina wykazuje obecność takich związków jak: flawonoidy, karotenoidy, arnicyna, saponina, olejki eteryczne itd. Preparaty mające w składzie arnikę z reguły przeznaczone są do stosowania zewnętrznego. Środki te goją ranę, wspierają naturalną odbudowę uszkodzonego naskórka, wzmacniają mięśnie.
Arnika górska
Arnika górska może być stosowana zarówno do zewnętrznego jak i wewnętrznego użytku. Skutecznie poprawia krążenie, podwyższa ciśnienie krwi, pobudza oddech. Z biologicznego punktu widzenia, arnika posiada jajowato podłużne, cienkie liście, długą i wiotką łodygę oraz żółte lub pomarańczowe kwiaty, które zebrane są w dość spore koszyczki. Wydzielina posiada intensywny zapach, w Polsce arnika górska występuje pod ścisłą ochroną.
Arnika górska cena
Kwiaty arniki górskiej można dostać w niemalże każdej aptece lub punkcie zielarsko-medycznym. Zazwyczaj pakowana jest w papierowe pudełeczko i podawana w formie suszu. Można także spotkać olejki z arniki górskiej. Cena za te naturalne preparaty zaczyna się od kilkunastu zł. W sprzedaży występują także produkty nieco droższe, które przyjmują postać serum do twarzy.
Arnika górska gdzie kupić
Najlepszym miejscem do nabycia prawdziwej arniki górskiej jest oczywiście apteka oraz sklepy zielarskie. Tylko tam można znaleźć oryginalne susze ziół leczniczych, które działają w sposób naturalny. Innym rozwiązaniem są sklepy internetowe, w których cena za te same produkty niekiedy jest dużo niższa.
Arnika górksa - uprawa, sadzonki
Okres kwitnienia arniki górskiej trwa od czerwca do sierpnia. Roślina pełni funkcje dekoracyjne oraz lecznicze. Arnika ceni sobie piaszczyste, kwaśne i bogate w próchnicę gleby. Do wzrostu potrzebuje także dużego nasłonecznienia. Może być elementem ozdobnym przydomowego skalniaka. Uprawa oraz pielęgnacja tej rośliny nie sprawia żadnych trudności.
Arnika górska - właściwości i zastosowanie
Arnika górska wspaniale działa na wszelkiego rodzaju urazy oraz zmiany skórne. Zazwyczaj używa się jej przy siniakach, stłuczeniach, oparzeniach, obrzękach oraz opuchliznach, a także przy owrzodzeniach żylakowych podudzi. Ponadto, arnika górska leczy stany zapalne w jamie ustnej. Skóra naczynkowa doskonale przyswaja wyciąg z arniki górskiej. Dodatkowo wspomaga odporność i działa przeciwgorączkowo.
Arnika górska w kosmetyce
Ta niezwykła roślina znalazła ogromne zainteresowanie w kosmetyce, w której jest użytkowana na wiele sposób. Jednym z nich jest uzupełnianie składu kremów do skóry naczynkowej, wrażliwej, a także problematycznej. Właściwości arniki górskiej sprawiają, że skutecznie radzi sobie z trądzikiem. Leczy stany zapalne pojawiające się na skórze, także twarzy.
Maść z arniki górskiej
Arnika górska może występować również pod postacią maści czy żelu. Preparaty te przeznaczone są do użytkowania miejscowego. Taki środek przeciwbólowy usuwa siniaki, łagodzi urazy, wspiera odbudowę struktury naskórka. Maść z arniki górskiej nakładana tuż pod oczy zmniejsza obrzęki i zasinienia.
0 Komentarze