Alkohol rujnuje życie. Zarówno osoby uzależnionej, jak i tych, którym jest ona bliska. Nadużywanie alkoholu to równia pochyła, która w pewnym momencie zrzuca na samo dno. Jest to bardzo zdradliwy nałóg, ze względu na przyzwolenie społeczne, a czasami wręcz traktowanie picia alkoholu jako stałego i nierozerwalnego podpunktu w planie uroczystości i spotkań. Ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych są wręcz niezwykle potrzebne.
Ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych – psychoterapia
Celem terapii jest pomóc pacjentowi zrozumieć przyczyny swojego uzależnienia i rozwijać zdrowe nawyki i umiejętności, które pozwolą na utrzymanie trzeźwości. Jest ona głównym narzędziem, jakie stosują ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych niezależnie od stopnia uzależnienia. I tak naprawdę jedynym skutecznym. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona zaangażowania i wysiłku ze strony pacjenta. Bez tego nie ma szans na powodzenie.
Najczęściej stosowaną formą terapii jest terapia grupowa, w której pacjenci dzielą się swoimi doświadczeniami i wzajemnie motywują się do utrzymania trzeźwości. Z kolei w terapii indywidualnej można poznać mechanizmy swojego uzależnienia.
W terapii alkoholowej wykorzystuje się również leki, które zmniejszają objawy odstawienia, a w skrajnych przypadkach hospitalizację, podczas której może przebiegać na przykład detoks alkoholowy.
Ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych – pomoc współuzależnionym
Ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych mogą oferować także terapie dla współuzależnionych. Jest to terapia dla osób, które żyją z osobami uzależnionymi od alkoholu. Doświadczają one negatywnych skutków związanych z uzależnieniem bliskiej osoby, więc celem terapii współuzależnienia jest pomoc w zrozumieniu swoich własnych potrzeb, granic i wartości oraz w radzenie sobie z emocjami i sytuacjami związanymi z uzależnieniem.
W trakcie terapii współuzależnienia ważne jest, aby osoby bliskie uzależnionym nauczyły się wyrażać swoje potrzeby i dowiedziały się, jak radzić sobie z negatywnymi skutkami problemu.
Ośrodki leczenia uzależnień alkoholowych i DDA
Terapia dorosłych dzieci alkoholików to forma terapii grupowej lub indywidualnej, która skupia się na pomocy osobom dorosłym, które dorastały w rodzinach, gdzie rodzic nadużywał alkoholu. Terapia DDA w ośrodkach leczenia uzależnień pomaga uczestnikom zrozumieć, jak ich doświadczenia związane z dorastaniem w rodzinie alkoholika wpłynęły na ich życie dorosłe, włącznie z relacjami interpersonalnymi, emocjonalnymi i psychologicznymi. W terapii DDA uczestnicy mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, uzyskiwać wsparcie i zdobywać umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.
Artykuł partnera
0 Komentarze