Alkohol wpływa negatywnie na organizm. Sportowcy unikają jego spożywania, gdyż doskonale zdają sobie sprawę z tego, że może on niweczyć efekty treningów oraz zmniejszać wydolność. Sprawdź, jak alkohol wpływa na organizm i dlaczego warto z niego zrezygnować, jeśli chcesz się cieszyć dobrą kondycją i zdrowiem.
Podejście sportowców do spożywania alkoholu
Nawet wśród osób uprawiających wyczynowo sport znajdują się miłośnicy alkoholu, którzy sięgają po niego regularnie. Jedną z najczęstszych przyczyn jego spożywania jest presja otoczenia. Przebywając w towarzystwie osób, które piją, niektórym bardzo ciężko jest odmówić sięgnięcia po kieliszek. W efekcie sportowcy, chcąc nie odstawać od reszty, również piją alkohol. Innym powodem może być także stres oraz psychiczne obciążenie, z którym spotykają się na co dzień. Częste treningi, presja trenera i kibiców sprawia, że wiele osób sobie z tym nie radzi. Szuka rozwiązania swoich problemów właśnie w alkoholu.
Jak wiadomo, alkohol działa rozluźniająco i wprawia w dobry nastrój. Jest to jednak bardzo złudne, gdyż negatywnie wpływa na zdrowie, a spożywanie go w nadmiernych ilościach może być bardzo niebezpieczne.
Jak alkohol wpływa na organizm sportowca?
Poniżej zostanie omówione, jak alkohol wpływa na organizm sportowca:
Metabolizm
Spożywanie alkoholu wpływa na proces produkcji glukozy. Etanol upośledza prawidłowe mechanizmy, co może prowadzić do hipoglikemii. Dla sportowców oznacza to, że trening jest mniej intensywny przez spadek wydolności. Nadużywając alkoholu, nie mogą więc podnosić swoich wyników.
Alkohol bardzo często powoduje ostre zatrucie, a to wiąże się ze spadkiem stężenia kwasów tłuszczowych w surowicy. To również negatywnie wpływa na intensywność oraz długość treningu. Organizm nie ma siły na to, aby trenować. Jest to odczuwalne przede wszystkim przez sportowców wykonujących długie i intensywnie treningi.
Spożywanie alkoholu przez osoby uprawiające aktywność fizyczną odbija się więc negatywnie na ich kondycji.
Układ nerwowy
Alkohol niszczy komórki nerwowe oraz obniża aktywność mózgu. Objawia się to najczęściej spadkiem koncentracji oraz kłopotami ze skupieniem uwagi. Dokładne reakcje organizmu zależą od jego dawki i stężenia, jednak już nawet najmniejsze jego ilości odbijają się negatywnie na działaniu układu nerwowego.
Alkohol obniża jakość snu. Sprawia, że staje się on za krótki oraz płytki. W efekcie organizm nie może się należycie zregenerować. W przypadku sportowców odbija się to na ich kondycji oraz ogólnym samopoczuciu.
Nawodnienie organizmu
Alkohol przede wszystkim nadmiernie odwadnia organizm. W ten sposób znacząco ogranicza więc wydolność fizyczną. Dla sportowców jest to bardzo niekorzystne zjawisko, zwłaszcza podczas wykonywania intensywnych treningów, podczas których mocno się pocą. U osób nadużywających alkoholu proces odwodnienia organizmu przebiega zdecydowanie szybciej oraz intensywniej.
Glikogen mięśniowy
Jak już wiesz, alkohol znacząco pogarsza proces regeneracji. Spowalnia bowiem syntezę, czyli odbudowę glikogenu mięśniowego. Proces glukoneogenezy, czyli syntezy glukozy, która jest źródłem energii, zostaje całkowicie zahamowany. Osłabia także rozkład glikogenu wątrobowego. Takie zjawisko pojawia się już nawet po wypiciu niewielkiej dawki alkoholu. Skutki najbardziej odczuwają osoby wykonujące długotrwałe treningi o umiarkowanej intensywności.
Kontuzje
Nie bez znaczenia dla sportowców jest wpływ alkoholu na ryzyko wystąpienia kontuzji. Jego spożywanie może znacząco pogarszać precyzję ruchów. Tym samym przyczynia się do powstawania różnego rodzaju kontuzji, co dla sportowców jest ogromnym problemem. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami ryzyko u osób, które nie piją alkoholu lub sięgają po niego tylko sporadycznie, jest o wiele niższe.
Alkohol w diecie sportowca
Alkohol to puste kalorie. Nie tylko nie ma żadnych wartości odżywczych, ale dodatkowo pobudza apetyt. Spożywając go, o wiele chętniej sięga się po niezdrowe przekąski. W efekcie ilość spożywanych kalorii jest jeszcze większa. Sportowcy, którzy muszą trzymać dietę, powinni niezwykle rozsądnie sięgać po alkohol. Wysokoprocentowe trunku utrudniają metabolizm tłuszczy, dlatego zaburzają proces wykorzystania energii oraz spalania zbędnych kalorii.
Problem z alkoholem — jak go rozwiązać?
Sportowcy, którzy mają problem z alkoholem i nie potrafią samodzielnie uporać się z uzależnieniem, powinni poszukać pomocy u specjalistów. Tylko podjęcie odpowiednich kroków daje szansę na wyjście z nałogu. W pierwszej kolejności należy zgłosić się na odtruwanie alkoholowe. W placówkach, które zajmują się jego przeprowadzaniem pacjentom, podawane są kroplówki, które mają na celu wzmocnić oraz oczyścić organizm. Odtruwanie, czyli detoks to pierwszy krok do wyjścia z alkoholizmu.
Odtruciami alkoholowymi we Wrocławiu specjalizuje się Ośrodek Przebudzenie.
Po detoksie należy rozpocząć terapię, która pomoże zwalczyć ochotę sięgania po alkohol. Może być ona przeprowadzana w zamkniętym ośrodku, jeśli pacjent tego wymaga. Najczęściej jednak taka terapia ma formę regularnych spotkań indywidualnych oraz grupowych z terapeutą. Jej celem jest znalezienie przyczyn problemów z alkoholem oraz wypracowanie skutecznych metod radzenia sobie z uzależnieniem. Pacjenci po zakończeniu takiego leczenia powinni samodzielnie radzić sobie z chęcią spożywania alkoholu. Długość terapii zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz stopnia uzależnienia.
Osoby, które mają problem z tym, aby powstrzymywać się przed spożywaniem alkoholu, mogą skorzystać z rozwiązania, jakim jest wszywka alkoholowa. Jest to umieszczany pod skórą lek, który stopniowo się uwalnia do krwiobiegu. W przypadku spożycia alkoholu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości przypominające kaca. Jednak ich intensywność jest o wiele silniejsza.
Alkohol negatywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie nie tylko sportowców. Warto więc podejść rozsądnie do jego spożywania.
Artykuł partnera
0 Komentarze