Yerba mate to napój, który uwielbiany jest szczególnie przez mieszkańców krajów Ameryki Południowej. To właśnie stamtąd wywodzi ostrokrzew paragwajski, z którego przyrządzany jest napar. Regularne spożywanie yerba mate wpływa korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu i uzupełnia go o niezbędne składniki oraz substancje odżywcze. Ponadto wywar z suszu jest także świetną alternatywą dla kawy, ponieważ pobudza równie efektywnie, jednak efekt utrzymuje się znacznie dłużej.
Skąd wywodzi się yerba mate?
Yerba Mate Taragui jest napojem z suszu z ostrokrzewu paragwajskiego. Hoduje się go głównie w trzech krajach Ameryki Południowej:
- - Brazylii
- - Argentynie
- - Paragwaju
Każde z tych państw cechuje odmienny sposób suszenia, przyrządzania i spożywania yerba mate. Co istotne, nie zmienia się jednak ranga całego wydarzenia, które jest obowiązkową częścią dnia mieszkańców tych krajów.
Yerba mate z Brazylii
Południowa część Brazylii znana jest z produkcji trzech podstawowych rodzajów yerba mate. Pierwszym z nich jest mate green, która składa się z pociętych listków. Praktycznie nie zawiera ona pyłu, a także ma bardzo mała ilość patyczków. Ta odmiana jest najpopularniejsza w Polsce, ponieważ nie zawiera mocno wyczuwalnej goryczy, która potrafi zniechęcić do spożywania naparu nawet mateistów z długim stażem. Kolejnym rodzajem jest chimarrao, który charakteryzuje się bardzo drobno zmielonymi liśćmi. Susz bardzo często porównywany jest do mąki z dodatkiem większych patyczków. W tym przypadku niezbędne jest zapatrzyć się w zestaw do yerba mate składający się z bombilli, która ma dużą ilość dziurek. Ostatni rodzaj jest pośredni. Liście yerby zmielone są mniej niż chimarrao, ale bardziej niż mate green. Susz ten charakteryzuje się wyczuwalną nutą dymu i ma zdecydowany smak.
Yerba mate z Argentyny
W Argentynie powstaję najwięcej yerba mate, a dodatkowo jest to państwo z najdłuższą tradycją produkcji i picia naparu. Co ciekawe, wkład w popularność argentyńskiej yerby wniósł także polski emigrant Szychowski, który stworzył markę Amanda. W Argentynie można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje naparu. Pierwszy z nich to tradycyjnie przygotowany susz, który zawiera patyczki oraz liście. Druga odmiana ma w swoim składzie tylko średnio pokrojone liście. Należy tutaj dodać, że odmiany yerby powstające w tym kraju najszybciej przypadają do gustu Europejczykom. Wyczuwalny jest w nich posmak dymu, jednak nie jest on aż tak intensywny, jak w przypadku yerba mate z Paragwaju.
Yerba mate z Paragwaju
Paragwaj to kraj, który uwielbia yerbe z mocnym posmakiem dymnym. Dla początkujących mateistów z pewnością będzie on odrzucający i raczej kojarzyć się będzie z czymś, co zostało uwędzone. Efekt takiego smaku powstaje poprzez suszenie liści nad paleniskiem, z którego wydobywa się charakterystyczny dym. Podstawą yerby paragwajskiej są mocno zmielone liście oraz dodatek patyczków. Do niektórych produktów dodawane są także zioła poprawiające perystaltykę jelit i pracę żołądka oraz przewodu pokarmowego. W Paragwaju największą moda jest na terrere, czyli odmianę yerby, która jest przyrządzana na zimno.
Co zawiera zestaw do yerba mate?
Zestaw do yerba mate to podstawa do picia naparu. Owszem, można poradzić sobie w inny sposób, ale ciężko wtedy uzyskać charakterystyczny klimat, który otacza cały proces przyrządzania napoju. Na rynku można znaleźć gotowy do yerba mate zestaw lub skompletować go samemu. Ta druga opcja jest przeznaczona dla osób, które chcą skomponować zestaw startowy w pełni zindywidualizowany. Warto jednak wiedzieć, co powinno się w nim znaleźć.
Tykwa
Tykwa to przede wszystkim duży i twardy owoc o charakterystycznym kształcie. Przypomina on naszą gruszkę, jednak jest o wiele większy. Górna część tykwy jest mała i twarda i to z niej powstaje właśnie naczynko do spożywania i parzenia yerba mate. Nazywa się je porongo i nie jest ono tak popularne w Europie. Jego budowa jest podłużna i ma szeroki otwór. Znacznie popularniejsze jest matero z calabazy, które produkowane jest z dolnej części owocu. Należy jednak pamiętać o tym, aby po każdym jego użyciu dokładnie je osuszyć, ponieważ może łatwo ulec zniszczeniu.
Na rynku dostępne są dwa rodzaje tykwy - drewniana i ceramiczna. Z pewnością ogromną zaletą ceramiki jest to, że jest łatwiejsza w utrzymaniu, jednak upadku z wysokości zapewne nie przetrwa. Tykwy z owocu, czy też palo santo (drewniane) są mniej podatne na uszkodzenia, ale jak już wcześniej było wspomniane - trzeba o nie odpowiednio dbać. Wybierając do yerba mate zestawy, ludzie bardzo często kierują się wyglądem, natomiast rzadko zwracają uwagę na częstotliwość ich używania, co powinno być głównym czynnikiem rzutującym na zakup.
Bombilla
Bombilla to obowiązkowy element, który musi zawierać podstawowy mate zestaw. Wyglądem przypomina ona słomkę, ale na jej zakończeniu znajduje się małe sito. Jego zadaniem jest filtrowanie suszu od napoju, dzięki czemu kawałki liści i patyczków nie dostają się do ust. Praktycznie każdy zestaw startowy zawiera bombillę, chyba że ktoś świadomie z niej zrezygnuje. Nie poleca się jednak pić yerby przy pomocy zwykłej słomki - szybko można się do niej zrazić, a przecież nie o to chodzi.
Słomki z sitkiem dostępne są w wielu rodzajach i rozmiarach. Nie ma znaczenia, jak duża ona będzie, o ile sama tykwa nie jest wysoka. Największą różnicą między bombillami jest materiał, z jakiego zostały wykonane. Na rynku standardowy zestaw startowy ma aluminiową słomkę. Cieszy się ona dużą popularnością ze względu na praktyczność i wytrzymałość. Bombille z bambusa z pewnością wyróżniają się na tle innych. Mają ciekawy wygląd, nie są wyprofilowane, dlatego też żadna z nich nie jest taka sama.
Yerbomos
Yerbomos to połączenie tradycyjnego termosu z sitkiem. Jest to wynalazek, który stworzyli na własne potrzeby Argentyńczycy. Miał to być ukłon w stronę zapracowanego ludu, który nie miał możliwości zaparzyć sobie yerby w wolnej chwili, a także sportowców, którzy dzisiaj coraz chętniej korzystają z pobudzających właściwości naparu. Zestaw startowy do yerba mate nie posiada yerbomosu, ponieważ rzadko kto go stosuje w Europie. Z pewnością jest to przydatny gadżet dla wszystkich mateistów, którzy uwielbiają raczyć się napojem w każdym miejscu o każdej porze.
Termometr
Każdy do yerba mate zestaw posiada termometr. Dlaczego? Otóż tajemnica tkwi w przyrządzaniu naparu. Jeśli chce się go dobrze zaparzyć, potrzebna jest do tego woda o odpowiedniej temperaturze. Nie ma znaczenia, czy to będzie termometr spirytusowy, czy tarczowy, najważniejsze, aby wskazywał prawidłową wartość w stopniach Celsjusza. Optymalną temperaturą do parzenia suszu yerba mate jest 75 stopni, ale każdy mateista robi to na swój sposób - jedni przy 80 stopniach, inni przy 70. Kwestia indywidualna.
Nabierka
Nabierka jest gadżetem, który yerba mate zestawy zawsze zawierają. Owszem, susz można wsypać przy pomocy łyżeczki, ale nie jest to zbyt praktyczne rozwiązanie. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że za każdym razem się rozsypie. Nabierki to specjalnie wyprofilowane łyżki, najczęściej drewniane, które pozwalają w prosty i szybki sposób nasypać yerba mate do tykwy.
Jaki susz yerba mate wybrać?
Zostało już przedstawione, co powinien zawierać zestaw startowy do yerba mate, jednak najistotniejszy w tym wszystkim jest sam susz. Jego wybór jest tym bardziej skomplikowany, że na rynku dostępnych jest kilka jego rodzajów i odznaczają się one innymi walorami zapachowymi oraz smakowymi. Wytrawni mateiści mają już swoje ulubione gatunki yerby. Dla początkujących osób poleca się głównie yerba mate wywodzącą się z Brazylii, ponieważ cechuje ją delikatny smak i liczne owocowe dodatki, które neutralizują posmak dymu i goryczki. To który rodzaj naparu będzie odpowiedni, zależy głównie od preferencji poszczególnych osób. Jedni będą woleli intensywny smak i zapach, drudzy natomiast łagodne walory, które pozwolą im się zrelaksować przy tykwie z napojem.
Artykuł partnera
0 Komentarze