Blizny to szpecące ślady na ciele, które mogą być pamiątką po nieszczęśliwym wypadku lub poważnym zabiegu. Stanowią nieestetyczny problem dla osób, które są wrażliwe na własne piękno i lubią się czuć komfortowo oraz pewnie we własnym ciele. Takie zmiany skórne mogą doprowadzić do wielu kompleksów oraz zmartwień. Jak sobie z nimi poradzić?
Czym są blizny?
Blizny są nieestetycznym śladem po uszkodzeniu skóry. Niektóre blizny są błahym problemem dla wielu ludzi, bowiem są niewielkie i mało widoczne. Jednak nie wyklucza się blizn większych, które mogą być znaczącym powodem obniżonego poziomu pewności siebie. Dodatkowo, blizny często stanowią problem nie tylko estetyczny, ale również zdrowotny.
Większość z nich tworzy się po drobnych i płytkich zranieniach skóry, po czym lubią samoistnie znikać. Niestety, ale są też takie, które mogą wymagać leczenia. Można powiedzieć, że najmniej problematyczne są blizny po zabiegach lub operacjach. Natomiast problem pojawia się w momencie, kiedy dana osoba ma do czynienia z blizną rozległą. Jej charakterystyczną cechą są przykurcze, silny świąd oraz ból.
Należyte dbanie o bliznę, pozwoli na spokojne oraz skuteczne wygojenie. Jednak nie ma żadnej pewności, że blizna nie pozostawi po sobie żadnego śladu, ponieważ to zależy od wielu różnych czynników. Warto wspomnieć, że kształt oraz wielkość blizny zależą przede wszystkim od przyczyny urazu, miejsca na ciele oraz indywidualnych skłonności do bliznowacenia.
Jak powstają blizny?
Powstawanie blizny to naturalny proces ludzkiego organizmu. Kiedy skóra ulega uszkodzeniu, organizm zaczyna reagować. W ten sposób uszkodzona skóra zostaje zastąpiona tkanką łączną, która często pozostawia po sobie niemiłą pamiątkę. Zwykle powstałe blizny przybierają różnych kolorów, w zależności od fazy gojenia. Jednak ostatecznie zmiana skórna bywa biała lub lekko zaróżowiona. Przerwanie ciągłości naskórka to coś, co przydarzyło się każdemu. Nieszczęśliwe wypadki, drobne skaleczenia czy przebyte zabiegi często są przyczyną brzydkich blizn na ciele.
Jednak drobne skaleczenia nie powinny być powodem zmartwień, bowiem często kończy się na kilku dniach boleści, krwawieniu i strupku, po którym zwykle nie ma śladu. Mimo wszystko w takich momentach należy na siebie szczególnie uważać, ponieważ kiedy dochodzi do uszkodzenia głębszego, skóra ma problem z regeneracją. Naturalnym procesem naskórka jest samoistne złuszczanie oraz zastępowanie nowym. W tym przypadku, głębsze rany mogą nie podołać zadaniu. Blizna to stan zejściowy po zagojeniu się ubytku tkanki. Tkanka łączna, która zasklepia ranę, jest bardzo słabo unaczyniona.
Blizny - rodzaje
Blizna, która na co dzień bywa problemem estetycznym dla wielu osób, może się czymś wyróżniać. W zależności od tego, w jaki sposób doszło do uszkodzenia naskórka bądź skóry właściwej, można powiedzieć o niej coś więcej, ponieważ na dzień dzisiejszy wyróżniamy kilka rodzajów blizn. Każda z nich charakteryzuje się czym innym, mowa tu m.in. o:
- - Blizna zwykła - występuje u dzieci, rzadziej u dorosłych i jest skutkiem ran pourazowych oraz pooperacyjnych. Ten rodzaj blizny może kształtować się nawet do 6 miesięcy, a tym czasie nabiera ona właściwego kształtu oraz barwy. Blizny zwykłe mogą powodować dyskomfort, który związany jest z uciążliwym świądem oraz bólem w początkowej fazie. Proces jej tworzenia składa się z wielu etapów, a w tym czasie ciągle zmienia ona barwę. Ostatecznie staje się jasna, blada oraz mało widoczna.
- - Blizna przerosła - przyczyną jej powstania jest zaburzenie procesu gojenia, np. rozdrapywanie ran czy zakażenia. Wówczas zmiany są twarde i szerokie, przez co stają się o wiele bardziej widoczne. Największy problem pojawia się w momencie, kiedy zasklepienie blizny ma miejsce w zgięciu stawów, bowiem może to utrudniać normalne funkcjonowanie.
Tak naprawdę wygląd oraz wielkość zmiany skórnej, jaką jest blizna, przede wszystkim zależy od przyczyny uszkodzenia naskórka. Równie ważną kwestią jest to, czy dana osoba pozwala na samoistne wygojenie się rany czy ten proces znacząco utrudnia. Każde uszkodzenie naskórka powinno być dokładnie oczyszczone, aby uniknąć zakażenia, a rozdrapywanie, które spowodowane jest uciążliwym świądem, może doprowadzić do przykrych efektów.
Jak pozbyć się blizn?
Jak wspomniano, wygląd oraz wielkość blizny zależne są od wielu różnych czynników, na których część ma wpływ sam człowiek. Zmiana skórna może nie być problemem, kiedy powstała w niewidocznym miejscu. Natomiast widoczne i rozległe blizny potrafią przysporzyć wielu kompleksów. Z pomocą nadchodzą różne preparaty, które można dostać w aptece lub drogerii. Część z nich pomaga w procesie gojenia, a druga sprawia, że blizna staje się mniej widoczna, ponieważ błędnie.
Jeśli jednak efekty rynkowych specyfików nie zachwycają pacjenta, może on zasięgnąć pomocy specjalistów z zakresu medycyny estetycznej. W klinikach medycyny estetycznej można wyróżnić m.in.:
- - Zabieg podcinania blizn
- - Laserowe usuwanie blizn
- - Wypełnianie blizn fibryną bogatopłytkową
- - Korekta blizn nano tłuszczem
- - Dermapen
- - Fibryna oraz osocze bogatopłytkowe
- - Fotoodmładzanie laserowe
Jak widać wybór w klinikach jest ogromny, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wizyta pozwoli na dokładne obejrzenie zmiany przez lekarza, który zaproponuje najlepszą metodę. Przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu, konieczna będzie konsultacja oraz dokładny wywiad z lekarzem, bowiem tylko oko specjalisty pozwoli na dokładną ocenę zmiany.
Lekarz zapewne zapyta o przebyte lub aktualne choroby oraz przyjmowane leki. Są to niezwykle ważne informacje, ponieważ każdy zabieg ma swoje przeciwwskazania. Zabiegi, które umożliwiają pozbycie się szpecących śladów na ciele, mają ogromne grono zwolenników. W ten sposób nie traci się czasu na długotrwałe i często bez efektywne wspomaganie procesu gojenia się blizny. Zabiegi są szybkie, skuteczne oraz od razu przynoszą oczekiwane efekty.
Wypełnianie blizn fibryną bogatopłytkową
Mezoterapia z wykorzystaniem fibryny bogatopłytkowej pobudza procesy regeneracyjne skóry, dzięki czemu blizny stają się o wiele mniej widoczne. Owa metoda zyskuje na dużej popularności i jest coraz chętniej wykonywana. Całość zabiegu polega na podskórnej iniekcji tego składnika w miejscu blizny za pomocą bardzo cienkiej igły. Co więcej, jest to składnik naturalny, bowiem tuż przed zabiegiem wyizolowany z Twojej własnej krwi.
Dzięki temu zawiera wiele cennych substancji, takich jak czynniki wzrostu, płytki krwi oraz komórki macierzyste. Skóra zostaje pobudzona i samoistnie zaczyna się regenerować. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, więc nie ma powodu do obaw. Wszystko trwa około 30 minut, a daje niesamowite rezultaty. W efekcie skóra stopniowo staje się wyraźnie gładsza, a istniejące blizny ulegają znacznemu spłyceniu.
Artykuł partnera
0 Komentarze