Dotyka przede wszystkim społeczeństwa zachodu, skradając się niejednokrotnie nawet przez całe lata. To właśnie tyle czasu nadciśnienie tętnicze może przebiegać bezobjawowo, dlatego jest tak trudne do wykrycia. Nadciśnienie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia całego układu krążenia i nasilenia się miażdżycy. Sprawdź, jak radzić sobie z nim za pomocą ziół.
Zioła na nadciśnienie tętnicze
Głóg, głóg, głóg! Jego kwiaty i owoce poprawią działanie naczyń krwionośnych i kondycję serca, a zawarte w nich związki flawonoidowe przyczynią się do rozkurczania mięśni gładkich, np. naczyń wieńcowych. Głóg z powodzeniem obniży ciśnienie tętnicze, uszczelni i wzmocni naczynia krwionośne, zadziała moczopędnie i uspokajająco, a także zwiększy siłę skurczów serca, powodując jego wydajniejszą pracę. Napar z głogu można przygotować samodzielnie - wystarczy zalać łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów i liści głogu szklanką ciepłej wody, a następnie ogrzewać całość pod przykryciem przez 3 minuty i przecedzić. Tak przygotowaną miksturę należy pić 2 razy dziennie, za każdym razem powinno się jednak robić ją na świeżo.
Jemioła od dziś nie będzie kojarzyła ci się wyłącznie z pocałunkami w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Okazuje się, że roślina ta działa moczopędnie i uspokajająco, rozszerzając w dodatku naczynia krwionośne. Jeśli znajdujesz się w początkowym stadium choroby nadciśnieniowej, stosowanie jemioły (wyłącznie!) zdecydowanie wystarczy - przekonasz się o tym po 2 tygodniach! Przepis? Łyżka rozdrobnionego ziela jemioły, zalana szklanką wody w temperaturze ok. 30°C powinna zostać odstawiona na godzinę, zamieszana i przecedzona. 1/3 szklanki otrzymanego naparu warto wypijać 2-3 razy dziennie.
Ruta z powodzeniem rozkurczy mięśniówkę naczyń (także krwionośnych), obniży wysokie ciśnienie krwi i pobudzi krążenie obwodowe. Zioło uszczelni również ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich kruchości i poprawiając elastyczność. Przy stosowaniu ruty warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności - prócz leczniczych atrybutów jest również trująca, a jej mocno rozkurczowe właściwości mogą spowodować poronienie. Co więcej, zioło będzie nieodpowiednie dla kobiet z obfitym miesiączkowaniem. By przygotować wywar z ruty, łyżkę ziela należy zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut, koniecznie pod przykryciem. Przecedzony napój można pić po pół szklanki 2 razy ziennie.
Mieszanka ziół na nadciśnienie
Mieszanek ziół na nadciśnienie jest sporo - wykazują się działaniem moczopędnym, obniżają także ciśnienie tętnicze krwi. W skład typowej mieszanki ziół na nadciśnienie wchodzi: morszczyn, liść brzozy, liść pokrzywy, kwiatostan głogu, ziele rdestu ptasiego, kwiat bzu czarnego, ziele ruty, kwiat wiązówki, ziele skrzypu, ziele jemioły, kwiat wrzosu i korzeń kozłka lekarskiego. Użycie ziół jest stosunkowo proste - wszystkie powinno się wymieszać i wsypać do papierowej torby, a następnie wyjąć z nich 3 łyżki, zalać je 3 szklankami wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na 50 minut i - w końcowej fazie - podzielić napar na 3 części. Picie mikstury 3 razy dziennie na 20 minut przed jedzeniem będzie idealne w walce z nadciśnieniem.
Zioła na nadciśnienie - opinie
Stosowanie ziół na nadciśnienie cieszy się pozytywnymi opiniami. Specjaliści informują, że ziołolecznictwo, szczególnie w tym przypadku, często jest niedoceniane. Dzięki stosowaniu ziół, nadciśnienie można zahamować już w początkowej fazie rozwoju choroby. Jeśli pojawi się konieczność przyjmowania farmaceutyków, zioła mogą stanowić mocne wsparcie w leczeniu.
0 Komentarze