Witamina B9 w przyrodzie występuje jako foliany. Nie jest syntezowana przez organizm i musi być dostarczona wraz z pożywieniem. Syntetyczną formą substancji jest kwas foliowy. W tej postaci składnik przyswaja się całkowicie. Przyswajalność folianów osiąga poziom 50-80%. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, witamina B9 ma istotne znaczenie dla zachowania prawidłowego funkcjonowania organizmu. Składnik jest szczególnie ważny dla przyszłych mam. Jak działa kwas foliowy? Które produkty zawierają witaminę B9? Poznaj charakterystykę substancji niezbędnej organizmowi.
Jakie właściwości ma kwas foliowy?
Kwas foliowy uczestniczy w syntezie nukleotydów biorących udział w produkcji DNA istotnego dla wzrostu i działania komórek organizmu. Niedobór substancji wpływa na rozwój części nowotworów. Podobnie jak inne witaminy z grupy B, jak witamina B6 i B12, witamina B9 reguluje poziom homocysteiny we krwi. Pozwala substancji przekształcić się w metioninę. Wysokie stężenie homocysteiny w ciele prowadzi do podwyższenia się poziomu niekorzystnego cholesterolu we krwi oraz uszkodzenia naczyń krwionośnych. Przy niedoborze witaminy B9 zwiększa się ryzyko rozwoju miażdżycy i zawału mięśnia sercowego.
Niewłaściwy poziom kwasu foliowego w organizmie kobiety wiąże się z zaburzeniami płodności. Przy niedoborze witaminy B9 albo mutacji genów odpowiadających za metylację kwasu foliowego trudniej zajść w ciążę. Omawiana substancja jest również ważnym składnikiem dla spermatogenezy. Za małe stężenie witaminy B9 we krwi wpływa na rozwój niedokrwistości i zaburzeń rozwoju czerwonych krwinek. Obniża się poziom hemoglobiny i zwiększa się MCV. Dochodzi też do umiarkowanej małopłytkowości.
Witamina B9 wpływa również na układ nerwowy. Uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników oraz metabolizmie homocysteiny i przekształcaniu jej w S-adenozynometioninę. Niedobór wspomnianej substancji występuje u osób depresją i chorobą Alzheimera.
Jak kwas foliowy a ciąża
Kwas foliowy jest niezbędnym składnikiem na początku życia płodowego dziecka. Uczestniczy w kształtowaniu się cewy nerwowej, z której rozwija się mózg i rdzeń kręgowy. Suplementacja kwasu foliowego zmniejsza ryzyko rozwoju zaburzeń płodu. Ogranicza występowanie rozszczepu kręgosłupa i bezmózgowia. Wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny dostarczać sobie witaminy B9. W ciąży ilość folianów przyjmowanych z pożywieniem będzie niewystarczająca, dlatego warto wprowadzić suplementację pod nadzorem lekarza.
Dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędne jest dostarczanie odpowiedniej ilości kwasu foliowego. Składnik zadba o dobry stan erytrocytów i naczyń krwionośnych. W czasie karmienia piersią witamina B9 będzie dostarczana maluchowi wraz z mlekiem matki. Substancja stymuluje namnażanie się komórek w okresie intensywnego wzrostu młodego organizmu. Zapobiegnie też niedokrwistości u dziecka.
Źródła witaminy B9
W przypadku kobiet w ciąży warto rozważyć suplementacje kwasem foliowym. Jego przyjmowanie będzie szczególnie ważne w przypadku osób z mutacją genu odpowiadającego za metylację kwasu foliowego. O prawidłową podaż witaminy B9 powinni jednak dbać wszyscy, by zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najlepszymi źródłami folianów są świeże warzywa spożywane na surowo. Nie powinny być one długo przechowywane ani poddawane obróbce termicznej. W witaminę B9 bogate są szpinak, korzeń i natka pietruszki, jarmuż i awokado. Sporo cennej substancji znajdziemy też w białej fasoli, grochu, brukselce, brokułach, szparagach, drożdżach i żółtku.
Witamina B9 odgrywa ważną rolę w organizmie, dlatego powinna być regularnie dostarczana do organizmu. O odpowiednią podaż składnika zadba zbilansowana, urozmaicona dieta. Na talerzu nie może zabraknąć świeżych warzyw. Niektóre osoby – w tym kobiety w ciąży – powinny wprowadzić dodatkową suplementację kwasu foliowego. Przeprowadzaną suplementację najlepiej skonsultować z lekarzem, który określi pożądaną dawkę cennego składnika.
0 Komentarze