Czarnuszka to prawdziwy leczniczy środek, który walczy z wieloma dolegliwościami oraz schorzeniami wynikającymi z nieprawidłowej pracy organizmu. Czarnuszka porównywana jest do czarnego kminku oraz ziarna o wielkiej mocy. Ta niepozorna w rozmiarach roślina wykazuje dobroczynne właściwości, które wykorzystywane są w ziołolecznictwie.
Zioło czarnuszka
O czarnuszce wiedzieli już Egipcjanie, a roślina ta po dziś dzień kryje w sobie zdrowotne działanie, które pomaga przy wielu dolegliwościach. Czarnuszka jest rośliną o pięknych błękitnym kwiatach, które zdobią ogrodowe rabaty. Nasiona rośliny ukryte są w owocu czyli mieszku. Ze względu na swój charakterystyczny smak porównywane są do czarnego kminku.
Czarnuszka - właściwości
Te jakże małe ziarenka czarnuszki skrywają w sobie prawdziwe bogactwo cennych związków. Do których zaliczyć można: tymochion (składnik olejku eterycznego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwnowotworowym), kwasy tłuszczowe (kwas linolowy, oleinowy, alfa-linolenowy, palmitynowy itd.), biotynę, witaminę E i beta karoten, witaminy z grupy B, flawonoidy i sterole, mikroelementy i przeciwutleniacze.
Czarnuszka podawana jest szczególnie przy alergii, ponieważ działa antyhistaminowo, przy anemii, ponieważ podnosi poziom hemoglobiny i erytrocytów, nadciśnieniu, ponieważ obniża ciśnienie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów, depresji, ponieważ działa uspokajająco, astmie, cukrzycy, wrzodach żołądka.
Czarnuszka - zastosowanie
Czarnuszka jest niewielką rośliną, która jednak wykazuje potężne zastosowanie, a jej właściwości są nieocenione. Stosowana jest w przypadku wielu schorzeń, jednak najmocniej działa na włosy, zatoki, pasożyty. Wspiera także organizm kobiety w trakcie ciąży.
-
Czarnuszka na włosy
roślina wspiera porost włosów, zapobiega przed ich wypadaniem, hamuje proces łysienia. Co więcej, pozwala pozbyć się łupieżu oraz uporczywego swędzenia skóry. Dzięki niej włosy stają się silniejsze i bardziej gęste.
-
Czarnuszka w ciąży
naturalnie wspiera odporność i przeciwdziała alergenom. Może być także stosowana w trakcie karmienia piersią, chyba że lekarz zalecił inaczej.
-
Czarnuszka na zatoki
olej z czarnuszki posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, przez co leczy chore zatoki, rozgrzewając je.
-
Czarnuszka na pasożyty
roślina wykazuje działanie przeciwpasożytnicze, przez co skutecznie pozwala pozbyć się pasożytów takich jak: tasiemce, owsiki, blastocysty oraz przywry.
Czarnuszka - przepisy
W kuchni czarnuszka sprawdzi się przede wszystkim do pieczywa, serów, jako składnik wina czy przetworów warzywnych. Nasiona czarnuszki podkreślą smak dań mięsnych, nadadzą się świetnie do marynat oraz sosów. Mielona czarnuszka bardzo często stosowana jest zamiennie z pieprzem. Z czarnuszką smakują przepyszne jajka nie tylko faszerowane.
Czarnuszka damasceńska
Czarnuszka damasceńska posiada różne odmiany, które wyróżniają się kolorem od białego po błękitny. Rośnie w miesiącach wiosenno-letnich. Bardzo często wykorzystywana jako ozdoba dekoracyjna ogrodu. Kwiaty czarnuszki damasceńskiej stosunkowo długo zachowują świeżość w wodzie, dlatego bardzo często spotykana jest w florystyce.
0 Komentarze