Jesteś przemęczony i walczysz z przewlekłym stresem? Czujesz się rozdrażniony? Dokucza Ci bezsenność i kołatanie serca? Być może masz podwyższony poziom kortyzolu. Przeczytaj i dowiedz się, czym jest kortyzol. Jakie produkty podnoszą jego poziom i jak obniżyć kortyzol w organizmie.
Czym jest kortyzol i jakie ma znaczenie dla zdrowia człowieka?
Kortyzol jest naturalnym hormonem steroidowym, a produkuje go kora nadnerczy we współpracy z podwzgórzem i korą nadnerczy. Kortyzol nazywany jest hormonem stresu, ponieważ jego wyrzut następuje w sytuacjach stresowych. Ta naturalna reakcja organizmu ułatwia koncentrację i wyzwala energię. Dzięki temu łatwiej jest poradzić sobie w takich sytuacjach, jak rozmowa o pracę, egzamin, spotkanie biznesowe, rozwód czy inne trudne wydarzenia. Prawidłowo wydzielany kortyzol osiąga najwyższy poziom rano, około pół godziny po przebudzeniu. To wtedy czujemy zwykle przypływ energii i chęci do podjęcia codziennych obowiązków. Z kolei wieczorem poziom kortyzolu powinien znacznie spaść, aby umożliwić organizmowi wyciszenie emocji i regenerację podczas nocnego snu.
Produkty podnoszące kortyzol
Niestety zdarza się, że produkcja hormonu stresu jest zaburzona. Objawami nadmiaru kortyzolu są zmiany nastroju, rozdrażnienie, stany depresyjne, trudności z zasypianiem i nocne wybudzanie ze snu. Jak obniżyć kortyzol? Są na to sposoby, ale warto przedtem ustalić przyczynę jego nadprodukcji. Powodem może być przewlekły stres, obciążające treningi fizyczne, niewłaściwa dieta i niezdrowy tryb życia. Produkty, które prowadzą do nadmiernego wydzielania kortyzolu, to: słodycze, duże ilości kawy, tłuste potrawy, w tym tłuszcze trans, a więc margaryny i oleje rafinowane oraz alkohol. Szkodliwa jest również nadwaga i unikanie aktywności fizycznej.
Jak obniżyć kortyzol w organizmie?
Jeśli chcesz zmniejszyć poziom kortyzolu, to zacznij od wprowadzenia zdrowej diety, która stopniowo oczyści Twój organizm i ureguluje pracę układu hormonalnego. Warto zaznaczyć, że nie może to być dieta redukująca, ponieważ organizm musi dostać wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy, zwłaszcza witaminy B, A i C oraz magnez i potas. Równie istotne są kwasy omega-3 i aminokwas tauryna. Więcej na ten temat przeczytasz na stronie biohacki.pl. W walce z przewlekłym stresem pomaga aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Jeśli dotąd prowadziłeś głownie siedzący tryb życia, to zacznij od umiarkowanych ćwiczeń i długich spacerów. Pomaga też kontakt z przyrodą, ze zwierzętami i gronem sprawdzonych przyjaciół.
Jak obniżyć kortyzol dietą?
Przede wszystkim ogranicz węglowodany proste, zwłaszcza pieczywo białe i słodycze. Zrezygnuj z fastfoodu i innych przetworzonych posiłków. Tłuste mięsa zamień na wołowinę, podroby, nabiał i ryby morskie, a rafinowane oleje na oliwę z oliwek. Jedz dużo warzyw i owoców. Pij zieloną herbatę, wodę niegazowaną i koktajle warzywno-owocowe. Nie przejadaj się. Na przekąski wybierz bakalie, ziarna dyni i słonecznika oraz czarnuszkę. Skuteczne suplementy diety, to kurkumina, Ashwagandha, kozłek lekarski, tauryna i rożeniec górski.
Wiesz już, jak istotny jest prawidłowy poziom hormonu stresu oraz jak obniżyć kortyzol w organizmie. Jeśli masz objawy wysokiego kortyzolu i kiepsko radzisz sobie w sytuacjach stresowych, to zbadaj poziom kortyzolu w organizmie, na przykład za pomocą testów próbki śliny. Pokaż wyniki lekarzowi i wspólnie ustalcie strategie na zmniejszenie poziomu kortyzolu.
Artykuł partnera
0 Komentarze